A saját számlájáról akart pénzt felvenni a nő, a banki dolgozó arcon röhögte, készpénz helyett egészen mást kapott
Olvass tovább...
Idén már saját fiát is felmentette minden vád alól elnöki kegyelemmel.
Bár Donal Trump győzelme miatt Joe Biden amerikai elnöknek már nincs túl sok ideje a hátra az elnöki székben, a demokrata vezetés addig sem tétlenkedik. Miután december elején saját fiát, Hunter Bident kegyelemben részesítette két bűncselekményben, valamint mentesítette minden, 2014. január 1-je és 2024. december 1-je között tett cselekményének jogkövetkezménye alól, a tegnapi napon jelentették be, hogy 37 szövetségi halálraítélt büntetését életfogytig tartó börtönbüntetésre enyhítik, megakadályozva ezzel kivégzésüket.
A döntés abban az értelemben nem meglepő, bár mindenképpen váratlan, hogy összhangban van Biden halálbüntetés-ellenes politikájával, amelyet hivatali ideje alatt következetesen képviselt.
Olvass tovább...
A demokrata elnök erőteljesen hangsúlyozta, hogy meggyőződése szerint a halálbüntetésnek nincs helye az Egyesült Államokban, kivéve a terrorizmus és a gyűlöletből elkövetett tömegmészárlások eseteit. Ennek megfelelően három elítélt - a bostoni maraton robbantója, a pittsburghi zsinagógai lövöldöző és a charlestoni templomi támadó - nem részesült kegyelemben.
Sokan felháborodtak ugyanakkor, hogy olyanok, akik esetleg kifejezetten erőszakos gyilkosságért vagy még durvább bűnökért ítéltettek halálra, ők is megússzák, esetükben is életfogytiglanra enyhül a büntetés.
Biden döntése egyben üzenet is a januárban hivatalba lépő Donald Trump vezette kormánynak, amely korábban a mostani döntéssel szemben inkább a kivégzések kiterjesztését szorgalmazta. Az elnök ezzel azt kívánta megakadályozni, hogy az új adminisztráció folytassa a halálos ítéletek végrehajtását.
Olvass tovább...
A Fehér Ház közleménye szerint Biden hivatali ideje alatt időarányosan több bűnelkövetőt részesített kegyelemben, mint elődei: december elején például egyetlen döntéssel 1500 ember ítéletét enyhítette, ami az amerikai politika- és jogtörténet legkiterjedtebb egyszeri kegyelmi döntése.
A konszenzus nehéz, hiszen ahogyan az lenni szokott, Amerikában is egyesek üdvözlik a halálbüntetés eltörlésére irányuló törekvéseit, addig mások, köztük republikánus politikusok, kritikával illetik az elnök döntéseit, különösen a súlyos bűncselekmények elkövetőinek nyújtott kegyelmek miatt.