Világhírű lett egy 1300 fős magyar falu, ország-világ ájul a keleti kényelmen
Olvass tovább...
Ukrajna helyzete egyre reménytelenebb, és ezen az amerikai elnökválasztás sem segített.
Az Egyesült Államok következő elnöke, Donald Trump a hivatalba lépése előtt már jelezte, hogy Ukrajna ügyében egy olyan békestratégiát kíván megvalósítani, amely az erőszak megszüntetését és az amerikai erőforrások kímélését helyezi előtérbe a területi visszaszerzés támogatása helyett. Az új stratégia egyik kulcsembere, Bryan Lanza republikánus stratégiai tanácsadó a BBC-nek adott interjújában nyilatkozott az elképzelésekről, ahol hangsúlyozta, hogy Trump célja a tárgyalásos béke megteremtése.
Lanza szerint a Trump-kormányzat meg kívánja kérdezni Zelenszkij ukrán elnököt, hogy milyen „reális békevíziója” van az országának. A tanácsadó kiemelte, hogy ha Zelenszkij ragaszkodik a Krím visszaszerzéséhez, azzal akadályozhatja a béketárgyalásokat. Az Egyesült Államoknak ugyanis nem célja a Krímért folyó katonai harc, és Lanza szerint az ukrán vezetésnek el kell fogadnia, hogy „a Krím kérdése lezártnak tekinthető” az amerikai kormány szempontjából.
Trump győzelme után sor került az első telefonbeszélgetésre Zelenszkijjel, amelyen jelen volt Elon Musk is. Az ukrán elnök egy rövid, barátságos, de felszínes beszélgetésként jellemezte a párbeszédet. Az ukrán elnöki hivatal szerint a beszélgetés főleg a kapcsolatfelvételről szólt, nem a konfliktus konkrét megoldási lépéseiről, bár Trump többször is kifejtette, hogy elsődleges célja a béke megteremtése és az amerikai katonai kiadások csökkentése.
Olvass tovább...
A kampánya során Trump több alkalommal kijelentette, hogy „egy nap alatt” képes lenne véget vetni az orosz-ukrán konfliktusnak. Az elnökválasztási beszédek során Trump nem fejtette ki részletesen a béketervét, de a republikánus stratégák által készített dokumentumokból egyértelművé vált, hogy a fegyverszállításokat a béketárgyalások megkezdéséhez kötnék.
Trump és tanácsadóinak elképzeléseit keményen bírálják demokratapárti ellenfelei és az európai vezetők. Attól tartanak, hogy Trump hozzáállása Ukrajna területi igényeit figyelmen kívül hagyja, és ezáltal Putyinnak kedvez. Zelenszkij a múlt hónapban ismertette „győzelmi tervét”, amely kizárja Ukrajna bármilyen területi feladását, beleértve a Krímet és Kelet-Ukrajnát is. Az ukrán vezetés szerint bármilyen béketárgyalás alapfeltétele, hogy Oroszország vonja vissza csapatait az elfoglalt területekről.
Putyin orosz elnök ugyanakkor üdvözölte Trump kijelentését, miszerint az Egyesült Államok segíthet az ukrán konfliktus lezárásában. Putyin kijelentései fokozták az európai vezetők és a demokraták félelmeit, hogy Trump hozzáállása túl közel áll Moszkva érdekeihez, és hogy ez veszélyeztetheti Európa stabilitását is.
Az amerikai katonai segélycsomagok mértéke és Ukrajna hosszú távú támogatása súlyos terhet ró az amerikai gazdaságra, és Trump célja az, hogy csökkentse az ilyen jellegű erőfeszítéseket. 2022 óta a Kongresszus 61 milliárd dollárt hagyott jóvá katonai és humanitárius segítségnyújtásra Ukrajna számára. Lanza azonban úgy véli, hogy ezek az összegek egyre nagyobb terhet jelentenek az amerikai adófizetők számára, és Trump számára prioritás az Egyesült Államok gazdasági helyzetének javítása.
Olvass tovább...
Lanza bírálta a Biden-adminisztráció és az európai országok hozzájárulását is, mondván, hogy az Ukrajnának biztosított támogatás nem volt elegendő ahhoz, hogy az ország a háború kezdetén győzelmet arasson. Az amerikai stratégák szerint a béketárgyalások a jelenlegi frontvonalak alapján kellene, hogy elkezdődjenek, ezzel elkerülve további konfliktust és áldozatokat.
A Krím sorsa különösen kényes kérdés Trump stratégiájában. Lanza nyilatkozatában kifejtette, hogy az Egyesült Államok nem tervezi a Krím visszaszerzésének támogatását. „Ha az ukrán kormány prioritása, hogy visszakapja a Krímet, és ehhez amerikai katonai beavatkozást várnak, akkor magukra maradnak” – mondta. Az USA számára tehát nem prioritás a Krím visszafoglalása, ami összhangban van Trump békevíziójával, amely az erőszak csökkentésére és a helyzet stabilizálására helyezi a hangsúlyt.
Trump és tanácsadóinak terve nemcsak az amerikai politikusok körében keltett vitát, hanem Európában is. Az európai vezetők, különösen a kelet-európai országok attól tartanak, hogy az Egyesült Államok kivonulása Ukrajna támogatásából meggyengítené a NATO és az EU biztonságpolitikáját. A lengyel és balti államok vezetői szerint Ukrajna harca nemcsak saját országuk függetlenségéről szól, hanem az orosz hatalmi törekvések megfékezéséről is.
Egyes elemzők szerint Trump hozzáállása „reálpolitikai”, mivel azt az álláspontot képviseli, hogy az Egyesült Államoknak nem érdeke egy elhúzódó háborúba bonyolódni Európában. Ugyanakkor, amennyiben a béketárgyalások az ukrán területi veszteségek elismerésével kezdődnének, az hosszú távú feszültségeket szülhet Európában, hiszen a kelet-európai szövetségesek biztonsági fenyegetésként érzékelhetik az orosz befolyás növekedését.
A Trump-kormányzat stratégiája egy olyan béke megteremtésére irányul, amely figyelembe veszi az Egyesült Államok gazdasági és katonai érdekeit, és visszafogja az ország nemzetközi szerepvállalását. Azonban a megközelítés több kihívást vet fel: Ukrajna nem hajlandó feladni területeit, az európai vezetők fenntartásai erősek, és a béketárgyalások elindítása is bonyolult, mivel mindkét fél számára fontos, hogy politikai és területi követelései teljesüljenek.
Míg Trump szerint az amerikai erőforrások kímélése és a béke megteremtése a legfőbb cél, a realitás az, hogy az orosz-ukrán konfliktus bonyolultabb és összetettebb, mint amit egy gyors, egyoldalú megoldás garantálni tudna.