promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
 Robert Fico fizet, Szlovákiában kártérítést kapnak a pandémia alatt bezárt üzletek

Robert Fico fizet, Szlovákiában kártérítést kapnak a pandémia alatt bezárt üzletek

Borítókép:  Profimedia
Külföldi hírek
Kategória fejléc

A pandémia alatti bírságokat érvénytelenítené a szlovák miniszterelnök.

COVID-kártérítés Szlovákiában: Törvényjavaslat a korlátozások miatt kiszabott bírságok visszatérítésére

Szlovákiában fontos törvényjavaslatot nyújtottak be a kormányhoz, amely a koronavírus-pandémia alatt hozott korlátozó intézkedések miatt megbírságolt vagy karanténban lévő állampolgárokat érintené. Az új javaslat szerint azok a szlovák állampolgárok, akik a 2020. március 12. és 2023. szeptember 15. közötti időszakban megszegték a COVID-szabályokat, és ezért pénzbüntetést kaptak, kártérítést kérhetnek. A kormány döntését az Új Szó is közzétette, amely széles érdeklődést váltott ki mind Szlovákiában, mind a környező országokban.

A kártérítési törvényjavaslat háttere és célja

A szlovák miniszterelnök, Robert Fico által benyújtott törvénytervezet azokat az állampolgárokat célozza, akiket a járványügyi intézkedések megsértése miatt megbírságoltak. A tervezet nemcsak a bírságok visszafizetésére terjed ki, hanem azon személyekre is, akiket a kötelező állami karantén során étkezési költségek terheltek. Ez az intézkedés a „COVID-amnesztia” részét képezi, amelyet a kormány azzal a céllal fogalmazott meg, hogy visszatérítse a korlátozások alatt kiszabott bírságok és költségek egy részét.

Robert Fico az ülés után nyilatkozott a sajtónak, ahol hangsúlyozta, hogy a COVID-amnesztiát a kormány programnyilatkozata részeként terjesztette elő. Fico szerint a COVID-ellenes intézkedések időszakát „a jogállamiság sötét időszakának” tekinti, mivel szerinte a korábbi kormányzatok a szabadságjogokat drasztikusan korlátozták. A kártérítési intézkedések tehát egyfajta „jóvátételként” szolgálnak azok számára, akiket a szigorú szabályok miatt anyagi kár ért.

Kik kérhetnek kártérítést?

Az új törvény alapján minden olyan állampolgár jogosult a kártérítésre, aki a járványügyi intézkedések idején bírságot kapott. Ez vonatkozik a kijárási tilalmak, maszkviselés elmulasztása vagy más közegészségügyi szabályok megsértése miatti büntetésekre. Azok is kártérítésre jogosultak, akik az állami karantén alatt saját költségen voltak kénytelenek étkezést biztosítani maguknak. A tervezet szerint a kártérítés visszaigénylésére fél év áll majd rendelkezésre a törvény életbe lépésétől számítva, és a visszatérítési kérelmeket a belügyminisztériumhoz, regionális közegészségügyi hivatalokhoz vagy az önkormányzatokhoz kell benyújtani.

Az intézkedés költségei és az állami költségvetés terhelése

Fico szerint az intézkedés összesen 3,3 millió eurót von el az államkasszából. Bár ez jelentős összeg, a kormány szándéka az, hogy azoknak az embereknek, akiket a szabályok megszegéséért büntettek, lehetőséget adjon kártérítésre. Az országban 2020 és 2023 között mintegy 65 ezer pénzbírságot szabtak ki a járványügyi szabályok megszegése miatt, amelyek összesített összege nagyjából 3 millió euróra rúgott.

A szlovákiai COVID-intézkedések kártérítési javaslata jelentős mértékben eltér más országok hasonló próbálkozásaitól. Fico a törvény elfogadásának jelentőségét hangsúlyozva arra is felhívta a figyelmet, hogy a kártérítés csak a kezdet, mivel a teljes járványügyi kezelés átfogó felülvizsgálatát is tervezi a kormány.

Nemzetközi példák és szomszédos országok intézkedései

A szlovákiai kártérítési törvény nem egyedülálló Európában: Romániában például már 2022-ben döntöttek úgy, hogy a COVID-korlátozások megsértése miatt kiszabott bírságokat visszafizetik az állampolgároknak. Ott azonban a kártérítési döntés bírósági ítéleteken alapult, miután több tízezer román polgár pert indított a bukaresti kormány és a rendőrség ellen. Ezek a román ügyek példát szolgáltattak arra, hogy a polgárok eredményesen léphetnek fel a túlzott korlátozások ellen.

Kihívások és a COVID-amnesztia lehetséges hatásai

A COVID-amnesztia bevezetése Szlovákiában megosztja a közvéleményt. Míg sokan üdvözlik a törvényjavaslatot és úgy látják, hogy a kormány ezzel elismeri a szabályok aránytalanságát, mások szerint a visszafizetések megterhelik az állami költségvetést. Az intézkedés politikai szempontból is jelentős, hiszen Fico szerint ez csupán az első lépés a 2020 és 2023 közötti időszak szabályainak felülvizsgálatában. A kormányfő kijelentette, hogy célja a pandémia gazdasági és társadalmi kezelésének teljes átvilágítása és a felelősök elszámoltatása.

Miért fontos a COVID-amnesztia Szlovákia számára?

A COVID-amnesztia javaslata egyaránt mutatja a kormány reakcióját a közvélemény igényeire és a társadalmi igazságosság iránti vágyat. Szlovákiában (ahogy a világon mindenütt) a pandémia alatti korlátozások és bírságok jelentős társadalmi és gazdasági hatást gyakoroltak az emberekre, sokaknak anyagi nehézségeket okozva. Fico kormánya ezzel az intézkedéssel azt kívánja elérni, hogy az emberek visszakapják azt az anyagi biztonságot, amit a korlátozások során elveszítettek.

A javaslat bevezetésével azonban a szlovák kormány fontos precedenst is teremthet a pandémiával kapcsolatos szabályozások visszavonásában és az emberek támogatásában. A COVID-amnesztia lehetőséget ad arra, hogy az emberek tiszta lappal indulhassanak, anélkül, hogy a pandémia alatt történt szabálysértések miatti priusz gátolná őket a munkaerőpiaci elhelyezkedésben vagy egyéb lehetőségek kihasználásában.

Szlovákia kormányának döntése, hogy kártérítést biztosítson a járvány alatti intézkedések miatt büntetett emberek számára, egyedülálló példát mutat a közép-európai régióban.

forrás: https://dennikn.sk/