40 pokoli percig úszott a viharfelhőben a férfi, valóságos rémálom várt rá
Olvass tovább...
Úgy tűnik, hogy az intenzív viharok nemcsak azért veszélyesek az emberre, mert elázhatunk és meghűlhetünk. Döbbenetesebb következményeik is vannak.
A trópusi ciklonok ősszel a hírekbe is bekerültek, hiszen az Egyesült Államokban egészen novemberig a hurrikánszezont élik. A Mexikói-öböl mentén óriási szelekkel és esőzéssel vágtatnak végig a hurrikánok, pusztítást hagyva maguk után a településeken és a termőföldeken.
Floridának igazán kijutott a „jóból”, hiszen a Milton névre keresztelt hurrikán alkalmanként 290 km/órás széllökésekkel tarolta le az útjába eső területeket. Szerencsére ezek a képződmények viszonylag rövid életűek, viszont egyértelműen látszik a trend, miszerint egyre korábban, valamint egyre sűrűbben és egyre nagyobb erővel „támadnak”.
Olvass tovább...
A trópusi viharokkal kapcsolatban a közelmúltban egy még rémisztőbb felfedezés is született. Szakértők szerint ugyanis a többségük radioaktív, valamiféle különös módon gamma-sugárzást generálnak. Ez pedig nem tréfa, mert minden ilyen ionizáló sugárzás égési sebeket, rákot és genetikai mutációkat idézhet elő.
A gamma-sugárzás természetes jelenség, hiszen szupernóva-robbanáskor, valamint a fekete lyukaknál is megtapasztalható, de ez még nem jelenti azt, hogy veszélytelen az emberre. Sőt, épp ellenkezőleg, az utóbbi három évtized kutatásai pedig azt bizonyítják, hogy sokan nem véletlenül ódzkodnak ösztönösen a viharoktól, hiszen azok valóban veszélyesek, például azzal, hogy gamma-sugárzás létrehozására alkalmasak.
Olvass tovább...
Ezek lehetnek igen rövid időtartamúak, legfeljebb 100 mikroszekundumosak (ez a mértékegység a másodperc egy milliomod részét jelenti), de akár több száz másodpercig is eltarthatnak, ami értelemszerűen károsabb az élővilágra.
Eredetileg úgy gondolták, hogy a villámlás idézheti elő a gamma-sugárzást, ám a helyzet ennék sokkal rémisztőbb. Most úgy néz ki, hogy előbb a gamma-sugárzás következik be, ami aztán valahogy beindítja a villámlást.
A villámlást alighanem szabad elektronok hozzák létre, amelyeket a felhőkben lévő intenzív elektromos tér gyorsít fel. Felfelé haladva aztán kölcsönhatásba lépnek a levegő- és vízmolekulákkal, és ezek az ütközések olyan reakciókat hozhatnak létre, amelyek nemcsak gamma-sugarak, de antianyag képződését is előidézhetik.
A kutatóknak mindezt egy átalakított U2 kémrepülőgéppel végzett kísérlettel sikerült felfedezniük. Ez kétszer olyan magasan tud repülni, mint az utasszállítók, és a Mexikói-öböl felett 10 alkalommal is bevetették trópusi viharok idején.
Ez történne, ha nagyobb erejű gamma-kitörés kapná telibe a Földet: