
Félelmetes képet mutattak Magyarországról egy repülőről, az aszály durva dolgot tett
Olvass tovább...
Komoly lépésre szánhatják el magukat a vízügyi szakemberek, ha tovább folytatódik a lassan példátlanná váló aszály.
Bár július 7-én (hétfőn) országszerte komoly vihar pusztított, az idei nyár legnagyobb katasztrófáját mégis inkább a mértéktelen szárazság okozhatja. Szakemberek máris arról beszélnek, hogy hamarosan az évszázad aszályának nevezett 2022-es jelenségnél is rosszabbat tapasztalhatunk.
Ennek egyik előjele, hogy vészesen apadni kezdett a tavaink, folyóink vize. A Balatonban az átlagos vízszint 1 méter alá csökkent, a víz pedig gyors ütemben melegedni kezdett, ami a fürdőzőknek talán jó, de ugyanakkor fokozott algásodást, vízromlást is előidéz.
Nincs jó bőrben a Tisza és a Duna sem. Az előbbi kapcsán pedig alighanem egyre többször fog elhangzani a következő hetekben a Tisza-tó neve, amely lényegében egy mesterséges víztározó az Alföld északi részén.
Azért hozták létre, hogy egyenletes vízhozamot biztosítsanak a Kiskörei Vízerőműnek és a tiszaújvárosi Tiszai Hőerőműnek, de az idők során a Tisza-tó fontos turisztikai célpont is lett. Viszonylag gyorsan kempingek, szállodák, strandok épültek ki körülötte, és sokan kedvelik a keleti országrészben, mert jóval olcsóbb a Balatonnál.
Olvass tovább...
Ha azonban az aszály így folytatódik, akkor elkezdik leengedni a Tisza-tavat – olvasható a Heol.hu hevesi hírportálon. A csapadékhiányos időszak miatt ugyanis jelentősen csökkent a Tisza felső vízgyűjtő területeiről érkező vízhozam, és ezt a tóból fogják pótolni.
A turisták, pihenni vágyók aligha örülnek majd ennek, de két fontosabb cél mindent felülír: egyrészt a Tisza-tó vízkészletének hosszabb távú megőrzése, másrészt Szolnok ivóvízellátásának biztosítása érdekében teszik majd ezt a szakemberek.
A gyakorlatban mindez úgy néz ki, hogy a kiskörei vízlépcsőnél úgy irányítja a vízfolyást, hogy az jelenleg mintegy 340 centiméteres alvízszintet tartson. A Tisza-tó vizének leeresztése egyébként nem rendkívüli, ezt minden ősszel elvégzik, hogy megakadályozzák a télen kialakuló jégtakaró partrombolását.
Itt vannak a legjobb helyek a Tisza-tavon, érdemes megnézni őket:
Olvass tovább...