Súlyos hiba, ha te is így sütöd a rántott húst: ezzel a trükkel tökéletes lesz
Olvass tovább...
A karácsonyi ételek legjellemzőbb fogásai idén is azt asztalra kerülnek, habár csak minden ötödik magyar tartja a főzést kikapcsolódásnak.
Annak ellenére, hogy év közben szívesen próbálunk ki új recepteket és ízeket, az ünnepek alkalmával visszatérünk a tradicionális fogásokhoz. Ennek a szokásnak pszichológia vonatkozása is van. A karácsonyi ételek szoros kapcsolatban állnak a családi és kulturális identitásunkkal. A bejgli nemcsak egy desszert, hanem egy emlék is, ami kötődést biztosít a családunkhoz, felmenőinkhez. Az ünnepi ételek emlékeztetnek bennünket arra, honnan jöttünk, és kik vagyunk.
A tradíciókhoz való ragaszkodás érzelmi biztonságot nyújt. Az ünnepek körüli ismétlődő rituálék, például az ugyanazon ételek elkészítése, elősegítik a stabilitás érzését egy gyorsan változó világban. A Rama legfrissebb országos felmérése arra volt kíváncsi, idén mi kerül a magyarok asztalára.
A hagyományos karácsonyi ételek között a legnépszerűbb a töltött káposzta. A válaszadók közel fele nyilatkozott úgy, hogy ez a fogás nem hiányozhat az ünnepi menüből. A rántott húst a megkérdezettek bő harmada sorolta a karácsonyi kedvencek közé, így a 2. helyen végzett, hajszállal megelőzve a halászlevet és a rántott halat is.
A nők inkább káposzta- és rántotthús-pártiak, mint a férfiak, miközben az utóbbiak körében az átlagosnál népszerűbb fogásnak számít a rántott hal és a burgonyasaláta.
Nem okozott nagy meglepetést a desszertek rangsorolása. Egy kiló mákban mertünk volna fogadni, hogy a bejgli lesz a legnépszerűbb. Így is lett, a magyarok fele számára a hagyományos karácsonyi ételsor kötelező eleme a mákkal készülő változat, amit szorosan követ a diós ízesítésű verzió.
Olvass tovább...
A zserbóról és a mézeskalácsról egyaránt a megkérdezettek harmada nem tudna lemondani az ünnepek során. Érdekesség, hogy a mákos bejgli a nők és a 60 év felettiek körében számít az átlagosnál népszerűbbnek, míg a mézeskalács főként a 30 alatti fiatalok körében hódít.
A közös főzés és étkezés az ünnepek alatt erősíti a családi és közösségi kapcsolatokat..A felmérés arra is kíváncsi volt, hogy pontosan miért vetjük bele magunkat a konyhai elfoglaltságokba?
Mint kiderült, csak a megkérdezettek 20 százaléka érzi úgy, hogy a karácsonyi ételek elkészítése egyben kikapcsolódás is. A legfőbb indoknak a családról, barátokról történő gondoskodás számít: a válaszadók fele szeret számukra ételt készíteni. Közel ekkora súllyal esnek a latba az anyagi tényezők: 45 százalék szerint olcsóbb így a menü, mintha készen vásárolnák az ételeket, illetve közel ennyien érvelnek azzal, hogy finomabb is a házi koszt.
Olvass tovább...