A magyarok kedvenc ételeitől öklendeznek a külföldiek, pedig mi repetáért is beállnánk a sorba
Olvass tovább...
A régi népi ételek egyik jellegzetessége a pulutyka, amit ma is főzünk és eszünk, csak már másként hívjuk.
Aki volt olyan szerencsés, hogy a nagymamája által készített ételeket kóstolhatta, hallhatott különös elnevezéseket. A régi magyar népi ételek jellegzetessége, hogy kevés hozzávalóból is kitűnő ízeket varázsol a tányérba. A recepteket nem papírból olvasták, grammra lemérve az összetevőket, inkább csak érzésből, rutinból zajlott az arányok meghatározása, mégis tökéletes lett a végeredmény.
Az ételek nevei földrajzi egységenként is változtak. Sokszor más-más néven említették ugyanazt az ételt, így lett a hlebcsánkából másfelé bandurák, bere, beré, berét, berhe, bodag, bramborák, cicedli, cicege, enge-menge, görhöny, harula, huláble, kremzli, krumplibaba, krumplimálé, krumpliprósza, lapcsánka, lapotya, lapotyka, lapsi, lepkepotyi, mackó, macok, matutka, nyist, pacsni, pacsa, placki, ragujla, recsege, röstiburgonya, rösztike, taccs, tócsi, toksa.
Olvass tovább...
Egy másik, ma is közkedvelt ételt a régiek pulutykának hívtak, amely a magyar vidéki konyhában ismert, főként az Alföldön. Valójában a kelkáposzta főzelékről van szó, amit már évszázadok óta szívesen készítenek a magyar háziasszonyok.
A pulutyka hozzávalói közt csupa olyan alapanyag szerepel, ami régen minden önfenntartó konyhában megtalálható volt.
Elkészítés
A burgonyát megmosuk, meghámozzuk, apró kockákra vágjuk, újabb öblítés után fűszeres hideg vízbe főni tesszük. Ezalatt egy másik edénybe a szalonnát apró kockákra vágva megpirítjuk, amit kiszedünk, de később visszakerül az ételbe.
A káposztát megmossuk, kettévágjuk, a hibás leveleket, torzsát eltávolítjuk, apró kockákra vágjuk. A szalonna zsírjában az apróra vágott fokhagymát dinszteljük keveset, majd ízlés szerinti fűszerezés után fedő alatt puhára pároljuk a káposztát is.
Miután a burgonya megpuhult, hozzáadjuk a káposztához és ráborítjuk a pirított szalonnát is. Fedő alatt néhány percig tovább pároljuk. A fótejfölt belekeverhetjük a végén, de akár tálaláskor is a tányérra kerülhet.
Olvass tovább...