promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
A Netflix hajnalban bedobta az év filmjét – ilyen adaptációra senki sem számított. 25 évig készült, és most letarol mindent.

A Netflix hajnalban bedobta az év filmjét – ilyen adaptációra senki sem számított. 25 évig készült, és most letarol mindent.

Borítókép:  Youtube videó
Film & Sorozat
Kategória fejléc

25 évig csak álom volt, most valóság lett: Guillermo del Toro végre megmutatta, mit rejtett a sötét laborban. És nem vagyunk rá felkészülve.

A pillanat, amire a rajongók évek óta vártak

Hajnalban, a Netflix TUDUM eseményén végre lekerült a lepel Guillermo del Toro Frankenstein-adaptációjáról. A rendező már több mint 25 éve dédelgeti ezt a projektet, és most először nézhetjük meg, hogyan képzeli el Mary Shelley klasszikus történetét – a maga sötéten lírai, mitikus világában.

Del Toro már gyerekként beleszeretett a Frankenstein mítoszába, és most saját szavaival élve „a hitét öntötte filmbe” – számára ugyanis a szörnyek mindig is többet jelentettek, mint rémisztő lényeket. Ők a kívülállók, a félreértett figurák, akikben könnyebb emberi érzelmeket találni, mint a legtöbb emberben. Ebből a szempontból a Frankenstein ideális alapanyag volt számára.

Victor és a teremtmény – új arcok, új mélységek

A főszerepben Oscar Isaac alakítja Victor Frankensteint, az elhivatott, de egyre megszállottabb tudóst, aki életet próbál lehelni egy halott testbe. Már az előzetes alapján is látszik, hogy Isaac nem pusztán a klasszikus „őrült tudóst” hozza, hanem egy bonyolult, vívódó embert, aki egymaga akar isteni szerepet játszani – de nem számol a következményekkel.

A szörnyet ezúttal Jacob Elordi játssza, aki a megszokott zord és félelmetes külső mögött egészen megrendítő esendőséget mutat. Ez nem egy tombolva romboló bestia, hanem egy fájdalmasan érző lény, akit elárultak, még mielőtt megszületett volna.

A mellékszerepek is erősek: Mia Goth Frankenstein menyasszonyát, Elizabeth Lavenzát alakítja, Christoph Waltz pedig Dr. Pretoriusként bukkan fel – egy olyan karakterként, aki akár még Frankensteinnél is veszélyesebb lehet.

Nem horror, nem dráma – ez del Toro világa

A film már az első képkockákkal világossá teszi: itt nem a rémisztgetésen lesz a hangsúly. Inkább egy mélyen emberi történetet kapunk hatalomról, bűnről, felelősségről és teremtésről – de mindezt a del Toróra jellemző, álomszerű vizualitással és fájdalmas költőiséggel.

A rendező azt is elmondta, hogy évtizedek óta próbálta eljuttatni ezt a történetet a vászonra, és úgy tűnik, minden részletre odafigyelt. A díszletek gótikusak, a hangulat komor, mégis felemelő. A zene pedig Alexandre Desplat munkája, aki már több del Toro-filmhez is komponált – a látottak alapján ismét emlékezetes filmzenei élmény várható.

A Netflix nagy dobása az év végére

A streamingóriás novemberre időzítette a premiert, ami szinte biztos jele annak, hogy díjszezonban is számolnak a filmmel. Bár pontos dátumot még nem közöltek, minden jel arra utal, hogy egy limitált mozis forgalmazást is kap majd a Frankenstein, mielőtt megérkezik a platformra.

És ha minden igaz, a film nem csupán Shelley történetéhez nyúl vissza, hanem új rétegeket is hozzátesz: filozófiai kérdéseket vet fel teremtőről és teremtményről, hatalomról és felelősségről – sőt, az is lehet, hogy teljesen új szempontból láttatja velünk, ki is az igazi „szörny”.

Vélemény: lehet, hogy ez del Toro mesterműve

Guillermo del Toro mindig is külön utakon járt, és ez a film minden eddiginél személyesebbnek tűnik. Nem akar horror lenni, de közben félelmetes. Nem akar moralizálni, de közben mély filozófiai rétegeket boncol. És nem akarja kiszolgálni a közönséget – de valószínűleg mégis sokan fogják szeretni.

A Frankenstein most ezáltal teljesen új jelentést kap. És ha del Toro valóban mindent beletett, amit az elmúlt huszonöt évben megálmodott róla, akkor ez lehet az egyik legfontosabb film, amit valaha készített.

Az alábbi videóban látható a Netflix film előzetese: