
Titokzatos felirat jelent meg a parajdi bányánál, magyarul brutális jelentése van
Olvass tovább...
Bizonyos értelemben őszre zökkenhet vissza minden a régi kerékvágásba Parajdon, ahol a híres sóbánya került végveszélybe.
Hetek óta küzdenek a szakemberek a híres parajdi sóbánya megmentéséért. Székelyföld egyik legnagyobb kincsét a hihetetlen mértékben megáradt Korond-patak öntötte el vízzel, és folyamatosan oldja, pusztítja.
A helyi turizmust idén biztosan végzetesen érinti a katasztrófa, és egyelőre bizonytalan az is, hogy a bányát vissza tudják-e valaha adni a látogatóknak, és persze a benne dolgozó munkásoknak. Olyan tervek is születtek már, hogy teljesen új bányát és látogatói helyiségeket alakítanak ki helyette.
A tragédia közepette viszonylag kevesebb szó esik Parajd gazdasági jelentőségéről. A bánya mintegy 50 milliárd tonna nátrium-kloridot tartalmaz, és ebből mintegy 70–100 ezer tonnát bányásznak ki évente. A 84-féle ásványi anyagot tartalmazó sót nemcsak ételek ízesítésére használják, hanem például sófalak, sószobák készítésére, sőt útszórásra is, és maga a bánya is szolgál (csíramentes környezetként) gyógyászati célokat.
Olvass tovább...
A parajdi étkezési só kilóját Magyarországon 500 forint kínálták, de a katasztrófa hatására ennek természetesen némileg felment az ára. Az Index már május legvégén megírta, hogy idehaza is beindult a pánikvásárlás, a kitermelés szünetelése miatt sokan attól tartanak, hogy elfogy majd a híres parajdi só a boltokból. Amit nemcsak magánszemélyek, de vállalkozók (lángososok, grillcsirkések és más sütödék) is szívesen használnak, mert ezzel – úgy érzik – növelik a portékáik értékét.
„Az tény, hogy katasztrófával ér fel, ami Parajdon történt, de a sókitermelés nincs veszélyben. Hatalmas érték, nem fogják ott hagyni a föld alatt. Gondoljunk csak bele: ha van egy óriási olajmezőnk, és összedől a fúrótorony, akkor hagyjuk veszni az egészet? Nem, inkább építünk egy másik tornyot. Ugyanez a helyzet a parajdi sóbányával, fúrnak egy másik tárnát és folytatódik a kitermelés. Attól nem kell tartani, hogy elfogy a só, helyi illetékesektől tudom, hogy több száz évre elegendő található Parajdon”
– oszlatta el az aggodalmakat a hírportálnak Szarvas Péter, aki a hajdú-bihari Balmazújvároson évtizedek óta forgalmaz parajdi sót. Véleménye szerint legkésőbb ősztől újra megindul a bányászat, és mindenki hozzájuthat a kedvenc termékéhez.
Így dolgozzák fel a parajdi sót, ritka felvétel:
Olvass tovább...