promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Titokban te is tartasz az alkoholizmustól? Sokakat rémülettel tölt el a száraz november

Titokban te is tartasz az alkoholizmustól? Sokakat rémülettel tölt el a száraz november

Borítókép:  Profimédia/Illusztráció
Élet
Kategória fejléc

Megmutatjuk hogyan vészeld át a 30 napot ital nélkül.

Olyan, mintha a száraz november már emberöltők óta velünk lenne, pedig egy mindössze 8 éve része az évnek, viszont a közeledtével sokakban felerősödnek azok a bizonyos belső hangok: milyen is az alkoholhoz való viszonyom? Vajon kibírnám? Mi lesz így a haverokkal? Sokan megszokásból, sokan pedig társadalmi nyomásból isznak (nem akarnak kimaradni), ám ha nem kötődik hozzá sem érzelmi, sem fizikai függőség, akkor sem kevésbé veszélytelen, ha ilyen módon engeded ki a gőzt.

Honnan ered a száraz november?

A Száraz November, vagy más néven "alkoholmentes hónap", egyre népszerűbbé vált az elmúlt években, különösen Magyarországon és más európai országokban. A kezdeményezés lényege, hogy a résztvevők egy teljes hónapon keresztül – jellemzően novemberben – lemondanak az alkoholfogyasztásáról. A Száraz November eredete az Egyesült Királyságból ered. Az ötlet annyira sikeres volt, hogy sok országban átvették, és ma már különböző időpontokban rendeznek alkoholmentes hónapokat.

[[cikk1]]

Miért éppen november?

Magyarországon a Kék Pont Drogkonzultációs Központ és Drogambulancia vette fel a kezdeményezést, és a novembert választotta az akció hónapjának. A Száraz November célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a túlzott alkoholfogyasztás következményeire és lehetőséget adjon az embereknek arra, hogy felmérjék saját alkoholhoz fűződő kapcsolatukat. A november egyben praktikus választás is: a karácsony és az ünnepi időszak előtt sokan szeretnék "feltölteni" testi-lelki tartalékaikat, és kipróbálni, milyen érzés nélkül élni. Érdekesség, hogy határozott időtartama van a kihívásnak: november 1. 7:00-tól november 30. 19:00-ig.

Az alkoholizmus nálunk társadalmi probléma.

A magyar társadalomban az alkoholfogyasztás széles körben elterjedt és sokszor a társasági élet elengedhetetlen része. Ünnepekkor, családi eseményeken és hétvégi kikapcsolódáskor szinte minden alkalommal előkerül az alkohol, ezért is tűnhet ijesztőnek anak mellőzése. Bár az alkalmi és mérsékelt alkoholfogyasztás önmagában nem jelent súlyos egészségügyi problémát, idővel az alkoholfogyasztás mértéke változhat, ez pedig akár súlyosabb problémákat is előidézhet. A rendszeres vagy túlzott fogyasztás hosszútávon egészségügyi és pszichés problémákat okozhat, mint például a májkárosodás, szívbetegségek, mentális problémák és függőség.

Az alkoholfüggőság súlyos következményekkel jár mind az egyén, mind a családja és a társadalom számára. Ezért fontos, hogy időnként számot vessünk saját szokásainkkal és megvizsgáljuk, milyen szerepet játszik az alkohol az életünkben. A Száraz november ehhez kínál kiváló lehetőséget kínál, mivel ad egy egy hónapos "szabadságot" az alkoholfogyasztás alól, és közben lehetséges is arra, hogy tiszta fejjel gondoljuk át, valóban szükségünk van az alkoholra a kikapcsolódáshoz vagy a stressz kezeléséhez.

A Száraz november kihívás nem kell, hogy egy életre szóló döntés legyen, így megijedni sem kell tőle.

A Száraz November nem arról szól, hogy egy életre leszokjunk az alkoholról. Inkább egyfajta kihívás, keretében az emberek saját határaikat feszegethetik és megtapasztalhatják, milyen változásokkal jár az alkoholmentes életmód. A cél, hogy tudatosabbá tegyék az alkoholfogyasztást és rámutassanak arra, hogy az alkohol nem feltétlenül szükséges a jó hangulathoz vagy a társasági élethez.

A Száraz Novembernek testi előnyei is vannak.  Azáltal, hogy az emberek egy hónapon át tartózkodnak az alkoholfogyasztástól, újraértékelhetik, mennyire van szükségük az alkoholra a mindennapi életben és megtapasztalhatják a mellőzés pozitív hatásait: mint például az energiaszint növekedése, a jobb alvásminőség, valamint az érzelmi stabilitás.

A változást persze nem kell dátumhoz kötnünk, akármikor elkezdhetjük és démonizálni sem kell az italt. Mutatunk azonban 10 olyan azonnal használható, hosszú távon is ható életmódtippet, ami segíthet, ha mégis tartanál egy kis alkoholszünetet:

Határozz meg világos célokat : Döntsd el, miért szeretnél leszokni az alkoholról vagy miért csökkentenéd a fogyasztását és írd le ezeket az okokat. Ezek a célok motiválni fognak, ha nehézségekbe ütközöl. Lehet szó egészségügyi, anyagi vagy akár személyes fejlődési célokról is, a lényeg, hogy motiválóan gondolj rájuk.

Keress támogató közösséget : Azok az emberek, akik hasonló célokat tűztek ki, támogatást nyújtanak a nehezebb időszakokban. Csatlakozz a Száraz November kihíváshoz online közösségekben, vagy kezdeményezd a baráti körödben, esetleg a családodban is azt, hogy együtt csináljátok végig. Így a kísértés is kevesebb lesz.

Találj új hobbikat : Az alkohol utáni vágy sokszor a stressz vagy az unalom eredménye. Próbálj ki új hobbikat, mint például a sport, a kézműveskedés vagy az olvasás, amit lekötnek és feltöltenek.

Állíts fel napi rutint : Az alkohol gyakran a nap végén kerül elő kikapcsolódásként. Ha új, egészséges esti rutint alakítasz ki – például egy forró fürdőt, meditációt vagy nyugodt sétát – kevésbé fogsz vágyni az italra.

Ne tarts alkoholt otthon : Ha nincs otthon alkohol, kevésbé lesz elérhető és csábító, különösen azokban a pillanatokban, amikor hirtelen jön rád az ihatnék.

Tanulj meg nemet mondani : Társasági eseményeken sokszor nehéz visszautasítani az alkoholt. Gyakorold előre, hogyan fogsz nemet mondani, például úgy, hogy kijelented: „Köszönöm, de éppen kihívást teljesítek.”

Jutalmazd magad : Az alkoholról való leszokás önmagában is egy nagy teljesítmény. Állíts fel mérföldköveket, és jutalmazd magad, ha elérsz egyet. Például vásárolj valami hasznosat vagy élményeket gyűjts helyette, esetleg tedd félre a pénzt, amit erre költenél és a hónap végén így megvehetsz valamit, amire régóta vágysz.

Figyelj az érzelmeidre : Sokszor érzelmi okokból nyúlunk az italhoz. Próbáld meg felismerni mikor jön el nálad az a pont, hogy úgy érzed, hogy inni szeretnél és vizsgáld meg, hogy valóban mi az, ami nyugtalanít.

Gyakorold a relaxációs technikákat : Az alkohol gyakran a stressz oldására szolgál. Próbáld ki a mélylégzést, a meditációt vagy a jógát, hogy más módon kezeld a stresszt.

Legyél türelmes magaddal : Az alkoholról való leszokás időbe telik, és előfordulhat, hogy néha hibázol. Ne légy túl szigorú magaddal, és ne add fel, ha egy-egy alkalommal mégis iszol – tanulj belőle, és folytasd a céljaid elérését.