Ókori kelta druidák nyomaira bukkantak a Dunakanyarban, varázslatos volt a terület Római Birodalom idejében
Olvass tovább...
A Halloween hagyományát európai bevándorlók vitték el Amerikába, ahol a 20. században lett igazán közkedvelt.
Sokan azt mondják, azért nem ünneplik a halloweent, mert az csak egy amerikai őrület, semmi köze az európai kultúrához. Nagyobbat nem is tévedhetnének.
Halloween eredetileg egy európai ünnep volt, amelyet az ír és skót bevándorlók vittek át Amerikába a 19. században. Az ünnep gyökerei az ókori kelta Samhain fesztiválra vezethetők vissza, amelyet október 31-én tartottak meg, és a nyár végét, valamint az újév kezdetét ünnepelték. A kelták hite szerint ezen az éjszakán a túlvilág kapui megnyíltak, és a szellemek átjárhattak a mi világunkba.
A kereszténység elterjedésével a Samhain egyházi ünnepekkel keveredett, így alakult ki a Mindenszentek előestéje, amely angolul "All Hallows' Eve" (Mindenszentek estéje) néven vált ismertté, majd ebből rövidült le a Halloween elnevezés.
Olvass tovább...
Amikor az ír és skót bevándorlók Amerikába költöztek, magukkal vitték ezt a hagyományt is, ahol egyre népszerűbb vált, különösen a 20. században. Az amerikaiak hozzáadták saját elemeiket is, például a cukorkás "trick-or-treat" (csokit vagy csalunk) szokását és a rémisztő töklámpások faragását, amelyek a modern Halloween ünnep jelképeivé váltak.
Magyarországon a Halloween nem tekinthető hagyományos ünnepnek, de az utóbbi években egyre népszerűbbé vált, főleg a fiatalok körében. Az ünnep elsősorban a szórakozásról, a jelmezekről és a bulikról szól, és kevésbé van jelen a vallási vagy szellemi jelentése, mint az angolszász országokban.
Sok szórakozóhely és iskola szervez Halloween-tematikájú jelmezbálokat és bulikat, ahol a gyerekek és a felnőttek különféle ijesztő vagy vicces jelmezekbe öltöznek. Gyakoriak a boszorkányok, vámpírok, szellemek, zombik és más horror témájú jelmezek.
Olvass tovább...
A tökfaragás is egyre elterjedtebbé vált Magyarországon, különösen a családok és a gyerekek körében. A kivájt tökökből készült lámpásokat aztán az ablakokba vagy a bejárati ajtók elé helyezik, dekorációként.
Bár Magyarországon nem általánosan elterjedt a "trick-or-treat" szokása, egyre több közösségben és városban fordul elő, hogy a gyerekek jelmezbe öltözve házról házra járnak, édességet gyűjtve. Sőt, most már az állatkertek, múzeumok és más közösségi terek is szívesen szerveznek Halloween-tematikájú programokat, például tökfaragó versenyeket, szellemkastély látogatásokat vagy horrorfilm-vetítéseket.
Való igaz, hogy a Mindenszentek és a Halottak napja, amelyek november 1-jén és 2-án vannak, sokkal jelentősebbek nálunk, a Halloween ünneplése pedig keveredik ezzel a hagyománnyal, mivel nagyon közel egymást követő napon van ez a három esemény.
Nálunk kevésbé, az Egyesült Államokban azonban nagy hagyománya a lakóházak dekorálásának: