10 egyértelmű jel, hogy a kutyád nagyon szeret téged
Olvass tovább...
A rákos sejtek anyagcseréje eltér az egészséges sejtekétől, ezt pedig a kutyák megérzik.
Nekünk embereknek körülbelül 5-6 millió szaglóreceptor van az orrunkban, ezzel szemben a kutyáknak akár 300 millió is lehet, fajtától függően. Ez a hatalmas különbség magyarázza, miért érzékelnek a kutyák sokkal több szagot, mint mi. De ha ez nem lenne elég, a szagok feldolgozásáért felelős agyi terület is arányaiban közel negyvenszer nagyobb, mint az emberé.
Nem véletlen, hogy a kutyák agya különösen hatékonyan dolgozza fel a szagingereket. Az agyuk jelentős része, körülbelül 12,5 százaléka, a szaglás feldolgozására van specializálva, míg az embereknél ez az arány csak körülbelül 1 százalék.
Olvass tovább...
Ha mi bemegyünk egy ebédlőbe, azt mondjuk, étel szagot érzünk, az illatok ugyanis egyetlen nagy aromává állnak össze az agyunkban. Ezzel szemben a kutya, ha ismerné a különböző ételeket, akkor egyenként képes lenne felismerni a napi menüt és minden más, a konyhában elkészített ennivalót.
Négylábú barátaink rendelkeznek egy különleges szervvel is, az úgynevezett vomeronazális szervvel (vagy másnéven Jacobson-szervvel), amely különösen érzékeny a feromonokra és más kémiai jelekre. A rákos sejtek anyagcseréje eltér az egészséges sejtekétől, és ezek a különbségek különféle vegyületek formájában jelentkeznek, amelyeket a kutyák kivételesen érzékeny szaglása képes észlelni.
Rák
Egy 2019-es tanulmány kimutatta, hogy a kutyák 97 százalékos pontossággal tudják kiválasztani azokat a vérmintákat, amelyek rákos betegektől származnak. Egy korábbi, 2006-os vizsgálat során öt kutyát képeztek ki a rák kimutatására a leheletminták alapján. A betanítás után a kutyák 88%-os pontossággal tudták kimutatni a mellrákot, és 99%-os pontossággal a tüdőrákot. Ezt a betegség mind a négy szakaszában meg tudták tenni.
Narkolepszia
A narkolepszia egy olyan rendellenesség, amely befolyásolja az alvás-ébrenlét ciklusok szabályozásának képességét. A narkolepsziás beteg hirtelen elaludhat, a nap bármely percében. Ez egy rendkívül veszélyes állapot, mert ha autóvezetés közben jön a roham, akár halálos baleset is történhet.
A narkolepszia észlelésére kiképzett kutya már öt perccel a roham előtt ugatással, bökdöséssel vagy nyalással figyelmezteti a gazdáját, hogy helyezze magát biztonságba.
Migrén
Orvosi kutatás nem volt még migrénes betegek körében, de a betegséggel élő kutyatartók többsége arról számolt be az orvosának, hogy a kutyája a fájdalom megjelenése előtt izgatottá válik. Ilyenkor az állat szorosan a gazdája mellé ül és egyenesen a szemébe néz, néha vakkant is.
Alacsony vércukorszint
A diabéteszes betegek számára betanított kutya felébresztheti vagy figyelmeztetheti a gazdát, ha a vércukorszint a hipoglikémia szintjére esik. Ez az állapot remegést, izzadást, eszméletvesztést és akár halált is okozhat, ha nem kezelik. A képzetlen kutya is jelez ilyenkor, a szorongás jeleit mutathatja.
Epilepszia
Egyes kutatók szerint az arra alkalmas kutyák a szaglásuk útján szereznek tudomást arról, hogy gazdájukat epilepsziás roham fenyegeti. Miután egyértelműen jeleznek a megtanított módon, azonnal párnaként ajánlják fel a testüket, hogy a roham miatti rázkódásban minél kevésbé sérüljön meg az ember.
Félelem és stressz
Az az ősrégi felfogás, miszerint a kutyák érzik a félelem szagát, helytálló. A kutyák megérzik a stresszt, észlelik az adrenalin és a kortizol szint emelkedését.
Azok a kutyák, amelyek figyelmeztetik a gazdájukat az érzelmi állapotuk megváltozására, segítenek megelőzni, esetleg enyhíteni egy pánikrohamot vagy a poszttraumás stresszel kapcsolatos tüneteket.
Az ország egyik legnépszerűbb, legelismertebb tudósa Csányi Vilmos etológus, biológus, amit ő nem tud négylábú kedvenceinkről, az már nem is létezik: