Leállították a Paksi Atomerőmű egyik reaktorát, nagyon furcsa fényt láttak benne a szakemberek
Olvass tovább...
Kiderült, mi áll az újabb hiba hátterében, alapos ellenőrzés kell az újraindításhoz.
A napokban újabb probléma történt a Paksi Atomerőműben, ezúttal a hármas blokkban észlelték az üzemzavart, egy gépészeti berendezés hibásodott meg. Ugyan a javítás nem hosszadalmas, a biztonsági ellenőrzések jóval tovább tartanak, és csak ezek elvégzése után lehet újraindítani a reaktort.
A hiba a blokk fő alternatív hűtőkörén történt, ahol egy pár centiméteres hegesztési varrat megerősítésére van szükség. A munkálatok körülbelül egy-két órát vesznek igénybe, de a meghibásodás helye miatt a javítás csak a leterhelés után végezhető el. A problémára szombat délután derült fény, ezt követően azonnal leállították a blokkot, felmérték a hiba mértékét és elrendelték a javítást.
Olvass tovább...
Az újraindítást megelőzően nyomáspróbákra és további ellenőrzésekre is szükség lesz, így a blokk újraindítása napokig is eltarthat. A fő keringetőszivattyú felelős a reaktorban keletkezett hő elszállításáért, és az alternatív hűtőkör egyik hegesztési varrata vált tömörtelenné. A hiba észlelésekor azonnal csökkentették a teljesítményt, végül pedig a blokk teljes leállításáról döntöttek.
"A leállás a nukleáris szigetet érinti, biztonsági relevanciája azonban nincs, mert egy segédkörről van szó"
- fogalmazott Kovács Antal, az erőmű kommunikációs igazgatója.
Mint elmondta, mivel az atomerőművek nagyon bonyolult technológiai rendszerek, ezért új blokkok építésekor a kezelhetőség javítása érdekében az egységeket szigetekre bontják, amelyek magukban foglalják az atomreaktort és a gőzfejlesztőket, valamint azok segéd- és biztonsági rendszereit. A hegesztési varratokat rendszeres és ciklikus ellenőrzés alá vonják, biztosítva ezzel a biztonságos üzemeltetést.
"Azért tart ilyen sokáig a leállás, mert az atomerőmű esetében a felterhelést megelőzi a nyomáspróba, további ellenőrzések, és maga a felterhelés is majdnem egy nap”
– tette hozzá a szakember.
Olvass tovább...
A mostani üzemzavart megelőzően a Paksi Atomerőmű 2. blokkjában úgynevezett szekunderköri meghibásodás történt, ami miatt a személyzet az egyik turbinát leállította. A blokk a hiba idején 250 MW-tal csökkentett teljesítménnyel üzemelt. A problémáról akkor MVM és az Országos Atomenergia Hivatal is beszámolt, aláhúzva, hogy nem veszélyeztette a nukleáris biztonságot.