promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
A kínaiak akkori monstrumot építettek, hogy megváltozott tőle a Föld forgása

A kínaiak akkori monstrumot építettek, hogy megváltozott tőle a Föld forgása

Borítókép:  Profimedia
Űrkutatás
Kategória fejléc

Akkora vízierőművet építettek a hatalmas ázsiai országban, hogy az a Föld forgására, sőt a pólusok helyzetére is kihatott.

Kínával kapcsolatban rengeteg tévhit és legenda kering a köztudatban. Például az, hogy a híres Nagy fal az űrből is látható – ezt azonban kínai asztronauták is cáfolták. Hiába több ezer kilométer hosszú építményről van ugyanis szó, a falvastagság „csupán” 9 méter, így a Földnek ez a csodája észrevehetetlen olyan magasságból.

Érdekes szóbeszéd járja a Hupej tartományban lévő Három-szurdok-gátról is. Ez valójában a Jangce folyón épített vízerőmű, amely teljesítményét (21 ezer MW) tekintve a világon a legnagyobb. 2006-ra készült el a szerkezete, de két évre volt szükség ahhoz, hogy az összes turbina működésbe lépjen.

Nem szabad elhallgatni, hogy a gát ugyan fantasztikus műszaki és gazdasági siker, ám a létrejöttével értékes régészeti emlékek és ősi kulturális helyszínek kerültek víz alá. Rengeteg embert költöztettek el miatta az eredeti lakóhelyükről, és a természet „működésében” is nyomot hagyott az erőmű, például megnőtt a környéken a földcsuszamlások veszélye.

A legendára visszatérve, a Három-szurdok-gát olyan irdatlan méretű, hogy érezhető változást okozott a Föld forgásában. Elvileg ez nem végzetes persze, de ahhoz képest, hogy emberi alkotásról van szó, meglepően komoly hatást váltott ki.

Ezt a NASA is megerősítette, amely korábban azt is meg tudta állapítani, hogy az Indiai-óceánon 2004-ben végigsöprő földrengés és cunami szintén kihatott bolygónk forgására. Ez nem meglepő, hiszen a katasztrófa a tektonikus lemezek mozgásával járt együtt, azok pedig úgy „meglódították” a Föld forgását, hogy a napok hossza 2,68 mikroszekundummal megrövidült (a mikroszekundum a másodperc egy milliomod része).

A kutatók sejtették, hogy egy hatalmas víztömeg is képes hasonló változást előidézni. Márpedig a kínai gát valóban irdatlan méretű, egyszerre akár 40 köbkilométer vizet is tud tárolni. Csak összehasonlításképpen: a bolygón élő összes ember beleférne egy 1 köbkilométeres kockába.

Így már nem volt nehéz kiszámítani, hogy a Három-szurdok-gát 0,06 mikroszekundummal hosszabbítja meg a napjainkat, míg a pólusok helyzetét 2 centiméterrel változtatja meg. A földrengések hatásaihoz képest ezt semmiség, de emberi beavatkozásnak tekintélyes.

Így néz ki a nevezetes gát: