promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Elkezdték lerombolni Egyiptom gyönyörű piramisát, a látvány lelombozó lett az első kövek elszállítása után

Elkezdték lerombolni Egyiptom gyönyörű piramisát, a látvány lelombozó lett az első kövek elszállítása után

Borítókép:  Profimedia/illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Vannak olyan kérdések, amelyeket gyakran feltesznek a turisták, ez is az egyik.

A történelem elképesztő nyomai

Az egyiptomi piramisoknál gyakran feltesznek egy kérdést a turisták a Mükerinosz-piramist látván, hogy mégis, hogy kerül egy hatalmas lyuk a piramis oldalára? Merthogy a többi egyiptomi piramison nincsenek efféle lyukak, csupán egyetlen ilyen van. A Mükerinosz-piramis amúgy a gízai piramisok közül a legkisebb, de sokak szerint a legszebb is.

És van ez az apróság, ami nagyon megkülönbözteti a többitől.

Rengetek összeesküvés-elméletet inspirált a hasadék.

De mégis mi történt a történelem során a piramisnál?

Annak ellenére, hogy jól dokumentál a hasadék keletkezése, az évszázadok alatt számos elmélet született, így többek között arról is lehet olvasni, hogy a lyuk egy titkos bejáratot rejthet olyan kamrákba a piramisba, amelybe máshonnan nem lehet bejutni. Rejtett ősi tudást kapcsolnak ezekhez a kamrákhoz az elmélet hívei. Más teóriák pedig idegen beavatkozással jönnek elő, hogy valamiféle földöntúli technológia volt jelen akkor, amikor a lyuk keletkezett a piramisban.

A hasadék nagyon látványos, így a turisták azonnal rákérdeznek, hogy mitől alakult ki, így pedig több forrás is rendelkezésre áll a válaszra. a szakértők ezeket még korábban kikutatták.

Az összeesküvés-elméletek állításaival szemben az igazság az, hogy a hasadék valamikor a 12. században keletkezhetett, tehát több ezer évvel az után, hogy felépült a piramis. Az akkor uralkodó szultán a piramisokat le akarta rombolni, mivel hasznos építőanyagot látott a kövekben, ezeket szerette volna felhasználni más épületeknél.

Beletört azonban a nagy projektbe a bicskájuk, nyolc hónap munka után abbahagyták, hiszen elképesztően stabilnak bizonyult a piramis, a munka pedig apró léptekben haladt, nem úgy, ahogy előtte eltervezték. Ráadásul a kövek mozgatása, majd elszállítása a helyszínről is nagyon sok erőforrást emésztett fel. Naponta csupán egy-egy követ tudták kivágni és mozgatni.

Rájöttek, hogy nem éri meg

Annyira lassan tudtak tehát dolgozni, hogy végül nem bontották tovább a piramist, csupán egy éktelen lyukat hagytak benne, amely azóta is elmeséli nekünk a történelem egyik kis szeletét, amely azzal zárult volna, hogy kevesebb piramis lesz Egyiptomban.

(via The Travel)