223 piramis találtak egy Afrikai országban, ez kétszer annyi, mint amennyi Egyiptomban található
Olvass tovább...
Modern radar technológiával sikerült azonosítani az egykori folyóágat.
Egyiptom több mint 30 piramisa egy jelentéktelennek tűnő, kietlen, kopár sivatagi sávon található, távol a mai Nílus partjaitól. A témát kutató tudósok egy csoportja most úgy véli, megtalálta ennek az elhelyezkedésnek az okát: egy mára eltűnt Nílus-ág lehet a kulcs ahhoz, hogy miért éppen itt épültek a piramisok, és hogyan sikerült a monumentális építkezésekhez szükséges anyagokat ideszállítani.
Olvass tovább...
A kutatók szerint az ősi Nílus ezen kihalt ága, az úgynevezett „Ahramat-ág” lehetett az, amely a piramisok előfordulását magyarázza a térségben. A North Carolina-i Wilmington Egyetem csapata hosszas és alapos munka után műholdas felvételek, üledékminták és geofizikai vizsgálatok alapján azonosított egy valaha itt futó vízfolyást. A kutatásuk szerint az Ahramat-ág a harmadik dinasztiától a 13. dinasztiáig tartó időszakban, az Ó- és Középbirodalom idején, fontos szerepet játszhatott a monumentális építkezésekben.
A vízfolyás nem csupán az anyagszállítás megkönnyítésére szolgált, hanem akár kikötőként is funkcionálhatott, hiszen sok piramishoz vezető feljáró közvetlenül a folyóhoz kapcsolódott. A kutatók javaslata szerint az Ahramat-ág név, amely arabul „piramisokat” jelent, méltó tisztelgés az ősi folyó és annak szerepe előtt.
Olvass tovább...
Az Ahramat-ág körülbelül 64 kilométer hosszan húzódott, szélessége elérhette az egészen elképesztő 600 métert is. A kutatás szerint mintegy 6000 évvel ezelőtt a térség ma ismert kietlen táját buja mocsarak és árterek uralták. Az Óbirodalom idején (kb. i. e. 2686-tól) az itt élők a természetes gátak és szigetek közelében telepedtek le.
Ahogy az éghajlat megváltozott és a Nílus-ág lassan kiszáradt, a sivatagi homok szép lassan elnyelte a folyót. Az Ahramat-ág medrének utolsó nyoma talán a Dahshur-tó lehet, amely a kutatók szerint a valaha volt folyóág utolsó máig élő emléke.
A kutatás fényt derített arra is, hogy az évezredek során nemcsak a folyók, de az ősi városok és falvak is eltűntek, ahogy a terület elsivatagosodott.
„Ahogy a folyók eltűntek, az ősi egyiptomi települések területei is feltöltődtek üledékkel, és ma már fogalmunk sincs, hol találhatók”
– mondta Dr. Eman Ghoneim, a tanulmány vezetője.
A kutatás rávilágít, hogy Egyiptom ma ismert tájai egykor teljesen más képet mutattak a távoli múltban. A kutatók reményi szerint ez az új felfedezés nemcsak a piramisok építésének titkait segít megérteni, hanem azt is, hogyan formálta az éghajlat és a természet az ősi civilizációk életét.
A piramisok titkairól számtalan kiváló videó található az interneten:
forrás: ArkeoNews