
Ez a magyarok 10 leghíresebb levese a külföldiek szerint, van amit egyáltalán nem tudunk hová tenni
Olvass tovább...
Egy külföldi olyat mondott a magyarok egyik ikonikus édességére, hogy leesett az állunk – ilyen véleményre senki sem számított!
Mi történik, ha külföldi kóstolók elé tesszük a legtipikusabb retro magyar édesség választékot? Egy színes, humoros és őszinte kóstoló videóban derült ki, hogy a Dunakavics, a Sport szelet, a Negro cukor, krumplicukor és zizi, valamint a Balaton szelet milyen hatást vált ki a külföldiekből , akik először találkoznak ezekkel a különleges ízvilágokkal.
A videóban részt vevő külföldiek – köztük mexikóiak is – hol nevetve, hol értetlenül reagáltak a magyar édességek ízére, illatára vagy állagára. A Dunakavics például sokaknak a karácsonyi hangulatot idézte fel, a színes, cukros mogyoró szemek barátságos nosztalgiát keltettek. Egyesek azonnal a kedvenceik közé sorolták, mások túl keménynek vagy „állkapocs gyilkosnak” találták – mégis, szinte mindenki szerint kellemes csemege.
A Sport szelet meglepetése a rumos íz volt, amit többen úgy kommentáltak: talán ezzel a nassolnivalóval kezdik a magyar gyerekek az ismerkedést az alkoholos ízekkel.
A rumos töltelékű, omlós csokoládé szelet karakteres, mégis szerethető volt a legtöbb kóstoló szerint, főleg azok körében, akik nyitottak az alkoholosabb ízekre.
Az egyik résztvevő a következő gondolatokat osztotta meg a legendás, rumos csokoládészelet kapcsán: „Minden nap tudnám enni.”
Olvass tovább...
Más élményeket váltott ki a Negro cukorka – valaki gyógyszeres ízűnek találta, más szerint megfázás esetén jól jöhet, de túl sokan nem versenyeznének egy utolsó szemért. A cukor szokatlan aromája megosztotta a csapatot, és különösen az ánizsos utóíz váltott ki vitát: „vagy szereted, vagy utálod” – hangzott el.
A legnagyobb meglepetést viszont az a retró édesség, a Krumplicukor okozta, amely külsejében szappanra emlékeztetett, a neve alapján krumpliból készült finomságnak tűnt – az íze viszont inkább mosószerre emlékeztette a kóstolók tagjait.
A nosztalgikus ízeket idéző édességet többen egyenesen „barátságtalan tréfának” nevezték. Egy további harapnivaló, a gyümölcsös ízvilágban kapható, puffasztott zizi szintén nem aratott osztatlan sikert – állagát egy évtizedes, már kissé megkeményedett gabonapehelyhez hasonlították.
A biztos befutó azonban a Balaton szelet lett. Szinte minden résztvevő ismerős ízekként jellemezte: ropogós ostya, lágy csokoládé, klasszikus összhang.
Egyikük mesélte, hogy több darabot vitt belőle külföldre ajándékba, és azonnal elkapkodták. „Ha mindenki enne naponta egy Balatont, nem lenne több háború” – viccelődött az egyik kóstoló.
Olvass tovább...
A sorrendet is felállították: a legjobbnak legtöbben a Balaton szeletet, a Sport szeletet és Dunakavicsot tartották. A legkevésbé kedveltnek a krumplicukor és a Negro bizonyult, de volt, aki épp ezeket találta a legemlékezetesebb élménynek.
A videó tökéletesen reprezentálja, hogyan kapcsolódhat össze a humor, a kultúra és a gasztronómia egyetlen asztalnál.
Magyarország retro édességei egy pillanatra összekötötték a világ különböző sarkából érkező embereket – még akkor is, ha néha csak azért nevettek, hogy leplezzék: ez bizony nagyon furcsa volt számukra. Az ízek, illatok és textúrák nem mindenki szívéhez álltak közel, de mindenkinek volt róla véleménye. És éppen ez az, ami egy egyszerű kóstolást valódi, emlékezetes élménnyé avanzsált.
Ha legközelebb külföldi vendéged érkezik, és szeretnéd megismertetni valami igazán magyar finomsággal, kínáld meg egy zacskó Dunakaviccsal, adj mellé egy Sport szeletet, és koronázd meg az élményt egy klasszikus Balaton szelettel – garantáltan emlékezetes lesz a vendéglátás.
Lehet, hogy először csak értetlenül néznek majd, de egy dolog biztos: ez az élmény beszédtéma lesz – és nem is akármilyen.
Az alábbi videóban nyomon követhető, hogyan reagálnak Magyarországon élő külföldiek a legismertebb retró magyar édességek ízére és hangulatára. A legdurvább részek a Negronál hangzanak el, amitől csak pislogunk:
Olvass tovább...