Máris eldőlt az amerikai választás? Trump örülhet, ötven éves hagyománnyal szakítottak a demokraták támogatói
Olvass tovább...
A magyar sporttörténelem egyik legfelháborítóbb esete.
Hajtós Bertalan, aki három Európa-bajnoki címet és egy olimpiai ezüstérmet tudhat magáénak, a magyar dzsúdósport egyik legkiemelkedőbb alakja. Pályafutása során ugyan számos sikert ért el, mégis több fájó, bírói döntés okozta veszteséggel kell együtt élnie, amelyek egy életen át elkísérik. A három elvesztett döntő – köztük az 1992-es barcelonai olimpiai finálé – mindörökre meghatározza sportpályafutásának történetét.
Olvass tovább...
Hajtós Bertalan első fájdalmas döntője az 1989-es helsinki Európa-bajnokságon zajlott. Ezen a versenyen a finn Korhonen ellen mérkőzött meg a döntőben, de a hazai pályán küzdő versenyzőt a grúz vezetőbíró és egy francia oldalbíró szokatlanul kedvező ítéletei támogatták. A mérkőzés után derült ki, hogy a grúz bírót megvesztegették; egy arany nyakláncot és egy köszönőlevelet találtak nála. A botrány végül oda vezetett, hogy a grúz bírót örökre eltiltották a versenybíráskodástól, de Hajtós számára ez már nem változtatta meg a vereség keserűségét.
Hajtós számára a legfájóbb vereség a barcelonai olimpiai döntő volt 1992-ben, amikor a japán Koga Tosihikóval mérkőzött meg. A küzdelem pont nélküli döntetlennel ért véget, ám a bírák 2:1 arányban Kogát hirdették ki győztesnek, Hajtós reményei ellenére. A mérkőzés után egy bírói szeminárium során felülvizsgálták a döntést, és arra jutottak, hogy Hajtósnak kellett volna nyernie. Bár sokan őt tekintették az igazi győztesnek, az olimpiai döntést nem lehetett visszavonni, így a magyar sportoló ezüstéremmel tért haza.
Olvass tovább...
Az olimpiai ezüst után Hajtós 1993-ban ismét világversenyen szerepelt, ezúttal a kanadai világbajnokságon, ahol egy dél-koreai ellenféllel csapott össze a döntőben. Bár Hajtós teljesítménye kiemelkedő volt, bírói döntés nyomán ismét második helyezést ért el. Megdöbbentő módon, a döntő mérkőzést a nemzetközi szövetség hivatalos oldalán soha nem közölték, mintha a verseny meg sem történt volna.
Hajtós Bertalan ma már nem kíván vezető szerepet vállalni a magyar dzsúdósportban, ám alázattal és kitartással dolgozik az utánpótlás nevelésen. Az elvesztett döntők emléke örökre elkíséri, ám küzdőszelleme és kitartása mindmáig példaértékű tanítványai számára. Arra tanítja őket, hogy soha ne adják fel a harcot, még akkor sem, ha igazságtalan körülmények között kell helytállniuk.
forrás: Blikk magazin