promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Felújított, magyar klasszikusok a Lyon-i Lumière fesztiválon

Felújított, magyar klasszikusok a Lyon-i Lumière fesztiválon

Borítókép:  Domonkos Sándor
Zene, Film & Kultúra
Kategória fejléc

Európa legjelentősebb klasszikus filmünnepén vetítik le Az ötödik pecsét és az Ők ketten című filmeket.

Több mint 300 klasszikust vonultat fel az október 12-én kezdődött Lumière Grand Lyon Filmfesztivál. A díszvendégek között van Francis Ford Coppola, Martin Scorsese, Donald Sutherland, Frances McDormand és Marina Vlady színésznő, akinek tiszteletére retrospektív vetítéseket tartanak. Marina Vlady többek között Marco Ferreri, Jean Luc Godard, Jancsó Miklós és Mészáros Márta filmjeiben nyújtott felejthetetlen alakítást. Legkedvesebb szerepeinek egyike az Ők ketten (1977), melyben férjével, Vlagyimir Viszockijjal játszhatott. A film két nő barátságának, házasságainak, szerelmi kapcsolatainak különös mélységű rajza, ahol Marina Vlady további partnerei Monori Lili, Jan Nowicki és Czinkóczi Zsuzsa voltak. Az Ők ketten teljeskörű, 4K felbontású restaurálása a film felvételi negatívja és az eredeti hangfelvételek felhasználásával, Kende János operatőr részvételével készült.

A Lumière Grand Lyon Filmfesztivál már harmadik alkalommal tiszteleg a modern magyar filmművészet nagy klasszikusa, Fábri Zoltán életműve előtt. 2017-ben a Körhinta, 2018-ban a Hannibál tanár úr, s az idei válogatásba pedig Az ötödik pecsét kapott meghívást.

Fábri Zoltán Sánta Ferenc műve alapján, 1976-ben készült drámájának népszerűsége töretlen. A nyilasuralom idején játszódó történet is Fábri kedvenc témájáról, a történelem viharába keveredett kisember morális választásairól szól, Őze Lajos, Márkus László, Bencze Ferenc, Horváth Sándor, Dégi István, Cserhalmi György kiemelkedő alakításával. A film felejthetetlen csúcspontja az utolsó filmszerepében látható Latinovits Zoltán hátborzongató monológja a megfélemlítés eszközeiről. Az ötödik pecsét restaurálása Koltai Lajos operatőr közreműködésével, a Fábri Zoltán életmű felújítás keretében, az eredeti kameranegatívról és hangfelvételről készült.

A Magyar Nemzeti Filmalap 2017-ben hirdette meg a magyar filmkincs hosszútávú megőrzését szolgáló Nemzeti Filmdigitalizálási és Restaurálási Programot, melynek keretében a Filmarchívum és Filmlabor igazgatóságok összehangolt munkájának köszönhetően évi 25-30 magyar játékfilm újul meg.

A Lumière fesztivál immár ötödik alkalommal vetít restaurált magyar filmet Lyonban, a Lumière Intézet és a Magyar Nemzeti Filmalap együttműködésének köszönhetően.