promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Dajkamese a Bethlenben – ezt ajánljuk!

Dajkamese a Bethlenben – ezt ajánljuk!

Borítókép:  Kállai-Tóth Anett
Zene, Film & Kultúra
Kategória fejléc

A premiert követően december 10-én látható legközelebb a Bethlen és a Manna közös előadása. 

Ezúttal egy színházi darabot ajánlanék a figyelmetekbe, amelyet az elsősorban koreográfusként ismert Cortés Sebastián állít színpadra a Bethlen Téri Színházban, a Találkozások tehetségprogram nyertes pályázójaként.

A Dajkamese egy családi dajka, Lola életén keresztül mutatja be egy modernkori rabszolgaság történetét. Lola alig volt még 18 éves, amikor a Fülöp-szigeteken szolgáló katonatiszt a saját lányának ajándékozta őt. A lány felnőtt, férjhez ment és megszületett Alex, a fia, akit Lola ugyanúgy dajkált, ahogy korábban az édesanyját. Huszonegy évvel azután, hogy Lola „katulong”, azaz szolga lett, a család az Egyesült Államokba költözött, őt pedig magukkal vitték, mint egy egyszerű használati tárgyat. Szeretett dajkája halála után Alex útnak indul, hogy a hamvakat egy kenyérpirítónyi méretű dobozban visszavigye Lola szülőföldjére. De indulás előtt még egyszer leül, hogy felidézze és elmesélje közös történetüket – a családja és rabszolgája történetét.

A Nyakó Júlia és Kovács Domokos szereplésével készülő előadás történetét valós és fiktív élményanyagból Cortés Sebastián Németh Virág dramaturggal közösen írta.

„Mindig nagyon érdekeltek az olyan történetek, amelyek az ember felelősségét és lehetőségeit firtatják – ezek között is leginkább azok, amelyekben nincsenek »jó« és »rossz« emberek, csak rossz döntések, nehezen megoldható dilemmák…, amelyekből kiderül, hogy semmi nem fekete és fehér, és amelyek így szembesítenek azzal, hogy milyen nehéz embernek lenni. Amikor először találkoztam ezzel a történettel, megdöbbentett a modern rabszolgaságnak ez a – kevéssé tematizált – formája, és ugyanakkor megérintett az a mély emberi kapcsolat, amely ennek a rettenetes helyzetnek a szereplőit mégis összekötheti”

– fogalmazott a rendező.

Az előadásban szerepet kap egy báb is, ami újabb értelmezéseknek és megmutatkozási lehetőségeknek nyit kaput, hiszen a rendező mozgásművész, Kovács Domokos bábszínészként végzett az SZFE-n, Nyakó Júlia pedig a Stúdió K Színház oszlopos tagja, ahol szintén nagy hagyománya van a bábos előadásoknak. Cortés Sebastián mentora Hargitai Iván, a produkció zenei vezetője Czipott Géza, a látvány Molnár Anna munkája. 

A Találkozások tehetségprogramot 2015 tavaszán hirdette meg első alkalommal a Bethlen Téri Színház és a Manna. A programban pályájuk elején járó rendezők vagy leendő színházrendezők pályázhatnak, kétszereplős darabokkal. Kritérium, hogy a két választott színész közt legalább két generációnyi korkülönbség legyen, valamint a rendező egy mentor rendező szakmai segítségével készítse el előadását.

2016-ban Valcz Péter rendezésében a Mary és Max című előadást mutatták be, mely még mindig a repertoáron van, majd azt követően Szilágyi Bálint állította színpadra Peter Handke Az aranjuezi szép napok című művét. A következő évadban az Egy fiú Boszniából Lazici Noémi, majd a Nőkből is megárt… című darab Cseh Judit rendezésében. Vadász Krisztina is kapott lehetőséget Viszontlátás című rendezését 2018. január 17-én mutatták be, majd Szívlapát címmel interaktív versszínházi előadás született egy rendezőpáros ötletéből, Dézsi Fruzsina és Gerencsér Anna rendezésében. A 2019 elején bemutatott Az utolsó tűzijáték című előadást Csábi Anna rendezte, Földes Eszterrel és Udvaros Dorottyával.