Felülríja a képzeletet, ami ott volt lent, 7000 éves leletekre bukkantak tudósok egy tó mélyén
Olvass tovább...
Évezredek óta izgatja az emberek fantáziáját, most úgy tűnik, rájöttek a tudósok.
A Föld belső szerkezetének feltérképezése az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb tudományos kihívása. Bár az emberiség nem képes közvetlenül elérni bolygónk mélyét, a földrengések által keltett szeizmikus hullámok lehetővé teszik a tudósok számára, hogy betekintést nyerjenek a Föld belső rétegeibe és azok dinamikájába. Azonban az új felfedezések rendre bebizonyítják, hogy a Föld belseje sokkal bonyolultabb, mint azt korábban gondoltuk.
Nemrégiben egy új tanulmány meglepő részleteket fedett fel a Föld magjának szerkezetéről. A kutatók bizonyítékokat találtak arra, hogy a Föld külső magját egy különös „mennyezet” borítja. Ez a réteg azonban nem egyenletesen fedi be az egész magot, hanem inkább egy "gyűrű" formájában van jelen, amely a bolygó egyes szélességi köreiben húzódik.
Olvass tovább...
A Föld magja mintegy 6970 kilométer átmérőjű, és két részre oszlik: egy szilárd belső magra és egy folyékony külső magra. A folyékony külső mag felelős a bolygónk mágneses mezejének létrejöttéért, amelyet a geodinamo folyamat generál. Korábbi kutatások már utaltak arra, hogy a külső mag körül egy vékony réteg helyezkedik el, amelyben a szeizmikus hullámok körülbelül 2 százalékkal lassabban haladnak, mint a mag többi részén.
Egyes elméletek szerint ez a réteg a felszínről származó víz lassú vándorlása révén alakulhatott ki, amely kémiai reakciókat indított el a mag közelében. Az új kutatás azonban inkább a mag alsó részére koncentrál, és arra utal, hogy a réteg alakja nem gömbszerű, hanem inkább egy hatalmas övként öleli körbe a magot.
Olvass tovább...
A kutatók egy új módszert, az úgynevezett koda-korrelációs hullámteret alkalmazták a Föld mélyének vizsgálatára. Ezzel a technikával sikerült kimutatniuk, hogy a szeizmikus hullámok visszaverődése az egyenlítőnél eltér a magasabb szélességeken mért jelektől. Ez arra utal, hogy a külső mag körül elhelyezkedő réteg nem egyenletesen oszlik el, hanem inkább egy „gyűrűszerű” formációként van jelen.
Ez a réteg, amely körülbelül 2900 kilométer mélyen helyezkedik el, valószínűleg a külső mag által kibocsátott hő hatására alakult ki. Ez a különleges szerkezet hatással lehet a Föld mágneses terének viselkedésére is, amely egyébként is egy rendkívül bonyolult és nem teljesen megértett folyamat.
Bár ez az új felfedezés izgalmas betekintést nyújt a Föld belső szerkezetébe, még mindig sok kérdés maradt megválaszolatlanul. Az egyenlítőtől távolabb elhelyezkedő területeken található réteg pontos működése és hatásai további kutatásokat igényelnek. Az elkövetkező években a tudósok remélhetőleg még mélyebb ismereteket szereznek a Föld belsejéről, és megértik ennek a rejtélyes rétegnek a pontos szerepét bolygónk dinamikájában.
forrás: iFLScience