Kihalást okozó katasztrófák sorát idézné elő a Föld felé tartó Hold, döbbenetes szimuláció készült, a végén mégis gyönyörű látvány tárulna elénk
Olvass tovább...
Hamarosan a Földről is láthatjuk a félelmetes égitest kitörését, amely háromezer fényévre van tőlünk.
A T Coronae Borealis, vagyis a „lángoló csillag” a következő hónapokban szabad szemmel is láthatóvá válik egy háromezer évvel ezelőtt bekövetkezett kitörésnek hála, melynek fénye hamarosan hozzánk is elér.
A Naprendszerünktől 3000 fényévre lévő halvány csillag 1946 óta először lesz látható távcső nélkül, és bárki, aki elég kitartó, megkeresheti majd az éjszakai égbolton.
Olvass tovább...
Az égitest az „Északi Korona” csillagképben található, legegyszerűbben pedig úgy találjuk majd meg a kifényesedése után, hogy a Nagy Medve ívét egészen az Arcturusig követjük, amely egy fényes, vöröses színű csillagig a keleti horizont felett. Ez és a Vega között egy hét csillagból álló görbület között láthatjuk. Sötétedés után pedig a fejünk felett lesz majd.
A T Coronae Borealis egy változócsillag és ritka példája a rekurrens nóvának. Ez egy kettős csillagrendszer, amelyben egy hűvös, vörös óriáscsillag és egy kisebb, forróbb, fehér törpecsillag kering egymás körül. A vörös óriás néhány évtizedenként anyagot lök a fehér törpe felszínére, ami robbanást okoz, ez idézi elő a fényesedést.
Olvass tovább...
Az űrkutatók szerint a "lángoló csillag” most ugyanazt a mintázatot produkálja, mint az utolsó két kitörés észlelése előtt, 1866-ban és 1946-ban. Mindkét robbanás előtt - a mi nézőpontunkból - tíz évvel valamivel fényesebb lett, majd végül közvetlenül az eseményt megelőzően ismét elsötétült. Pontosan ez történik most is: a csillag 2015 óta egyre fényesebb, majd 2023 márciusában láthatóan elhalványult.