Itt a bizonyíték, hogy már az ősember is búvárkodott
Olvass tovább...
Dél-afrikai kutatók régészeti helyszínen felfedezett megkövesedett fűcsomómaradványokból megállapították, hogy az ősemberek már 200 ezer éve is tudtak kényelmes, kártevőmentes ágyat vetni.
A kutatók ezt a dél-afrikai Border-barlangban talált, megkövesedett panikoid típusú fűcsomókból állapították meg, amelyek a kormeghatározás szerint majd 200 ezer évesek lehetnek. Érdeksség, hogy növények viszonylag ritkán maradnak fenn megkövesedett állapotban. Mint az MTI cikkre rámutat,
a Border-barlangbeli ősök hamurétegekre terítették rá a fűcsomókat, mivel a hamu megóvta őket a különféle kártevő bogaraktól, poloskáktól. A rovarok ugyanis nem tudtak keresztülférkőzni a hamun, mert az kiszárította őket és sem lélegezni, sem csípni nem tudtak tőle.
Olvass tovább...
Az is kiderült, az ősemberek tudatosan tisztították meg a barlangot és hálóhelyüket a lehetséges kártevőktől. A hamu rétegeiben a barlangban eltüzelt fák maradványait is felfedezték.
„A tűz birtoklása fontos technológiai alapot jelentett. A hamu és a gyógynövények rovarok elűzésére való használata azonban már azt mutatja, hogy rendelkeztek valamiféle farmakológiai tudással is”
– mondta Lyn Wadley, a johannesburgi Witwatersrand Egyetem régészprofesszora.
Ugyan a barlang lakói vadászó-gyűjtögető életmódot folytattak, a tűz és a hamu segítségével tisztán tartották táboraikat, így lehetővé vált, hogy hogy hosszabb időt tölthessenek a barlangban. Miután felégették a régi ágyukat, friss fűcsomókkal vetették meg újból.
„Mindehhez szükség volt tervezésre, technológiai ismeretekre és a növények ismeretére is. A Border-barlangban elégetett kámforfa maradványait is megtaláltuk, lehet, hogy a gyógynövény füstjét használták a repülő rovarok elűzésére”
– vélte a professzor.
Olvass tovább...