promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Páratlan felfedezés történt a hazai turisták kedvenc magyarországi helyén, történelmünk zavaros időszakából

Páratlan felfedezés történt a hazai turisták kedvenc magyarországi helyén, történelmünk zavaros időszakából

Borítókép:  Profimedia
Színes
Kategória fejléc
Promotions

A régészek euforikus állapotba kerültek, úgy számoltak be a hírről.

A Visegrádi Műemlékegyüttes megújítására irányuló Visegrád Reneszánsza fejlesztési program keretében zajló nagyszabású régészeti feltárások folyamatosan haladnak előre, napról napra újabb eredményeket hozva a felszínre - áll a Nemzeti Régészeti Intézet közleményében, melyet a közösségi oldalukon osztottak meg.

A Nemzeti Régészeti Intézet hivatalos közlése alapján a völgyzárófal alsó részénél, az alsóvár udvarának kutatása során a régészek felfedeztek tizenkét nagyobb, hulladékkal feltöltött vermet, melyeket a török hódoltság idejéből származónak tartanak, ezek a vermek helyenként három méter mélyek.

A 16-17. századi Visegrád történelmének ritkaságait tárták fel. A szakértők szerint valószínűleg az alsóvár elhagyására az 1620-as években került sor, miután lezárult a 15 éves háború (1591-1606), és ekkor töltődtek fel a gödrök is a török településrész hulladékával.

A kutatók arról számoltak be, hogy az ásatások során számos 16-17. századi kerámia, talpas tárgyak, ibrik és egyéb konyhai eszközök, valamint tálaláshoz használt edények töredékei kerültek elő. Emellett állatcsontokra és néhány emberi csonttöredékre is bukkantak.

Különösen érdekesek a bepecsételt pipák és egy ezüst készlet, amelyek női kozmetikumokhoz köthetők, amint a kutatók elmondják.

A kerámialeletek között talált apró töredékek közé tartoznak keletről származó fajanszedények és német nyelvterületről származó díszkerámiák is. A fémtárgyak között pedig muskétagolyók, ágyú- és tábori ágyú lövedékek mellett számos lábbeli vasalat, egy kisebb fokos fej és több csontnyelű kés is előkerült.

A kutatók hamis érméket is találtak, melyek a 17. századi területelhagyásra utalnak. Ezek közül kiemelkedik egy 17. századi francia ezüst Écu másolata - tették hozzá.

A közlemény szerint a feltárások a fellegvárnál és a királyi palota melletti egykori ferences kolostor területén folytatódnak, ahol további fontos leletekre számítanak a régészek.

A munkát a Várkapitányság megbízásából, a Magyar Nemzeti Múzeum Mátyás Király Múzeumának és a Nemzeti Régészeti Intézet munkatársai végzik. A Visegrád Reneszánsza fejlesztési program részeként a Várkapitányság munkatársai reneszánsz kori stílusban állítják helyre Visegrád történelmi épületeit. A fellegvár és a királyi palota újjáépítése lesz a leglátványosabb része a rekonstrukciónak.

forrás: Lelepo.hu