promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
A védelmi miniszter átverve érzi magát a NATO miatt, áll a bál északi szomszédainknál, komoly bajban lehetnek

A védelmi miniszter átverve érzi magát a NATO miatt, áll a bál északi szomszédainknál, komoly bajban lehetnek

Borítókép:  Profimedia/illusztráció
Színes
Kategória fejléc
Promotions

Szinte minden katonai eszközüket át kellett adniuk Ukrajnának, és az ígérgetés ellenére cserébe semmit sem kaptak.

Hosszú interjút adott Robert Kaliňák szlovák védelmi miniszter a Standard nevű helyi lapnak, amiben igencsak érdekes megállapításokat tett. Északi szomszédunk 2004 óta a NATO tagja, Szlovénia, Észtország, Lettország, Litvánia, Bulgária és Románia társaságában (Magyarország 1999-ben csatlakozott a nyugati katonai szövetséghez) csatlakozott.

Az orosz-ukrán konfliktussal Európa relatív békében élő népei (a '90-es évek balkán háborúi azért némileg megzavarták a béke időszakát) számára hosszú idő után ismét megjelent a háborús fenyegetettség réme - bár a NATO közvetlenül még nem avatkozott be az orosz-ukrán háborúba, a nyugati katonai tömb óriási pénzösszegekkel és rendkívül sok katonai felszereléssel támogatja az ukrán felet, amiből minden NATO-tagállam kiveszi a részét.

A szlovák védelmi miniszter friss interjúja nem éppen hízelgő a szövetség fő erejének számító Amerikai Egyesült Államokra nézve: Robert Kaliňák közlése szerint miután a szövetség kivonta az országból a Patriots légvédelmi rendszereket, idén az olasz SAMP/T rakétaelhárító rendszer is megszűnhet, és amennyiben nem sikerül meggyőzni Olaszországot a program folytatásáról, a szlovák állam légvédelem nélkül maradhat.

Ha ez nem lenne elég, Szlovákia leszerelte az összes MiG-vadászgépét is, amit Ukrajnának adományoztak, de ezért a miniszter közlése szerint az EU-tól "egyetlen cent kárpótlást sem kaptak".

Szlovákia jelenleg Izraellel is tárgyal egy új légvédelmi rendszer felállításáról, ami a miniszter becslése szerint körülbelül 1 milliárd eurós összegbe kerül. Kaliňák az interjúban azt is elmondta, hogy a szlovák védelmi minisztérium eredetileg jelezte, hogy csak abban az esetben mond le az SZ-300-as rendszerről, ha biztosítanak számukra megfelelő alternatívát. 

Nem sokkal ezt követően az amerikai védelmi miniszter Szlovákiába látogatott, majd röviddel ezután érkezett a bejelentés, miszerint az SZ-300-as rendszert Ukrajna számára átadják.

Robert Kaliňák szerint így most Szlovákai a korábban a NATO-csúcson tett ígéret ellenére légvédelem és vadászgépek nélkül maradt, valamit rendszerszinten biztosított szövetséges nélkül, és a beígért 700 millió eurót sem kapták meg a gépekért, így követelni fogják, hogy Szlovákia légvédelmét a NATO biztosítsa.

forrás: Štandard