A férfi a kerti kút mélyén rábukkant egy hátborzongató dologra, ami több ezer éve feküdt benne
Olvass tovább...
A cseresznyeszezon közepén járunk, de nagy veszély leselkedik a hazai termésre
Idén a megszokottnál korábban indult a csersznye szezonja, az enyhe időjárás ugyanis előbbre hozta az édes, nyári gyümölcs szüretelésének időszakát. Egyes fajtákat már leszedtek és a piacra vittek a kereskedők, néhány fajta azonban csak a következő napokban, hetekben érik meg, ami miatt a törhetik még a fejüket a termelők.
A cseresznye szereti az esőt, csapadékos időjárásra van szükség ahhoz, hogy kellően nagy szemek csüngjenek le a fáról. Ha szárazság tapasztalható a tavaszi hónapokban, öntözéssel vagy csepegtetéssel lehet orvosolni a problémát.
Az eső kiemelten fontos a cseresznye szempontjából, azonban nem mindegy, hogy mikor érkezik az égi áldás.
Az eső hamar tönkre teheti az éppen megérett cseresznyét, márpedig mára és a következő napokra is zivataros időjárást jósolnak a meteorológusok és sok cseresznyésben máris megjelentek az első repedt szemek. Ez ellen esővédő fóliával tudnak védekezni a gazdák, ami megvédi a cseresznyét a gyümölcsrepesztő zuhétól.
Olvass tovább...
Gazdálkodók szerint az esővédő fólia nem egy választható, idővel megtérülő opció, hanem létkérdés a nagy szemű cseresznyéknél. A fólia anyaga állítólag akár 10 évet is kibír és a madarak ellen is jól jön. A seregély nem szeret mélyen berepülni alá, inkább csak a szélekről csipeget. A gombás fertőzések szempontjából is előnyös a száraz levélzet, cserébe a rovarok miatt kell aggódni.
A fólia alatt ugyanis könnyebben szaporodnak a poloskák, a molyok és az atkák. A cseresznyelégy és a levéltetű azonban már nem szerepel az elsőszámú közellenségek között, ellenük vannak még hatékony és olcsó hatóanyagok.
A zöldség és gyümölcstermesztők szerint az egyébként is közepesre becsült termésátlagot leronthatja a kedvezőtlen időjárás.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) előrejelzése szerint Magyarországon a jó években általában 10-15 ezer tonna körüli cseresznyetermést takarítanak be. A 2024-es évben 12 ezer tonna, vagy azt némileg meghaladó mennyiségben szedhetnek cseresznyét a gazdálkodók.
Olvass tovább...
A cseresznyeimportunk nagyjából évi 2-3 ezer tonna, amely javarészt Törökországból és Lengyelországból érkezik, jellemzően a hazai idény alatt. A török import mennyisége is jól mutatja, hogy lenne tere a hazai cseresznyetermesztés fejlesztésének, írja az agrarszektor.hu. A fajtainnováció folyamatos, világviszonylatban is elismert, hazai nemesítésű fajtákkal rendelkezünk, továbbá a termesztéstechnológiánk, művelési rendszerünk is világszínvonalú, csak tőke és kellő számú jól képzett termelés irányítóra lenne szükség ahhoz, hogy a meglévő ismereteket a gyakorlatban is hasznosítani lehessen.