Szoboszlai miatt egy nagyon különleges magyar szóról beszél a fél világ, íme a kifejezés
Olvass tovább...
Az izraeli-palesztin helyzet érzékenyen érinti az olaj árát, ezért az üzemanyag drágulására és inflációnövekedésre kell készülni.
Sajnos az izraeli-helyzet máris érezteti a hatását a világpiacon, legalábbis több nyersolaj-keverék ára megugrott a hét elején (A Brent 87,83 dollárra, a West Texas Intermediate 89 dollárra drágult hétfőn).
Noha Izrael nem kőolaj-kitermelő ország, a világ legfontosabb tranzit útvonalai közül több is a környékén halad át, így a nyersanyagok szempontjából korántsem mellékes, hogy mi történik a Gázai-övezetben. A fő útvonalak közül az egyik legfontosabbat az az Irán ellenőrzi, amelyik feltételezhetően támogatta a Hamász akcióit.
Olvass tovább...
Erről a Wall Street Journalnak nyilatkoztak a Hamász és a Hezbollah magas rangú tisztviselői, de az Egyesült Államok külügyminisztere, Anthony Blinken múlt hét vasárnap úgy nyilatkozott, hogy nem találtak erre utaló bizonyítékot. A helyzet mindenesetre roppant feszült.
Az iráni olajra jelenleg is vonatkoznak bizonyos szankciók, ezeket azonban nem érvényesítik olyan szigorúan. Ez azonban könnyen változhat, főleg ha bizonyítást nyer az, amit a két militáns csoport állít. A Gázai-övezetben kialakult fegyveres konfliktus folyamatos bizonytalanságban okoz a térségben, kőolaj árának hét eleji szokatlan ingadozása is ennek a terhére írható.
Olvass tovább...
Ha a kiugrésok tartósak maradnak, az a világ több pontján is az inflációt táplálná, elsősorban az üzemanyag drágulása az, amit a cégeknek be kell építeniük az árképzésükbe. Európa különösen veszélyeztetett helyzetben van ebből a szempontból, így Magyarországon is drágulással lehetne számolni, amennyiben a nyersanyagok ára valóban tartósan megugrik.
Izrael a múlt héten hivatalosan is hadüzenetet hirdetett a Hamász ellen, miután a terrorszervezet rakétatámadásokat intézett Izrael ellen, behatolt az ország területére, és a rengeteg túszon túl számos izraeli állampolgárt megöltek.