Rendkívüli bejelentés Suhajda Szilárd halála miatt, változik a program
Olvass tovább...
A Himaláján elhunytak száma ismét eggyel emelkedett.
Muhammad Hassan tragikus halála a K2-n hegymászókat és nem hegymászókat egyaránt sokkolt: több tucat hegymászó lépett át rajta a csúcsra vezető úton
Az ExplorersWeb által közzétett, amely az első, ami a témában megjelent, hozzájárult ahhoz, hogy Gilgit-Baltisztán kormánya vizsgálatot indítson. Ennek célja az volt, hogy feltárja a tényeket és változtatásokat eszközöljön az ilyen esetek jövőbeni megelőzése érdekében. Az eredményeket szeptember 8-án tették közzé.
Bár a 70 oldalas jelentés tartalmaz néhány olyan részletet, amely ellentmond a tanúvallomásoknak és a fényképes bizonyítékoknak (például az időjárás aznap este nem volt viharos, ellentétben a jelentés állításával), és számos kérdést megválaszolatlanul hagy, az ajánlások és a tényleges változtatások hosszú sora fordulópontot jelent.
A kormány a következő két évben megtiltotta a Lela Peak Expeditions-nek, a Hassant felbérlő kirándulásszervezőnek, hogy csapatokat vezessen Gilgit-Baltisztánban. Az eltiltás oka, hogy nem biztosított megfelelő felszerelést a hordárnak, tapasztalatlan hordárt bérelt fel a hegyre, és nem rendelkezett biztosítással.
Olvass tovább...
Ez súlyos csapás az Anwar és Akhbar Syed testvérek által vezetett skardui székhelyű vállalat számára. Pakisztán összes 8000-es hegymászó pontja Gilgit-Baltisztánban található. Ez egyúttal figyelmeztetés a többi helyi és külföldi szervezőnek is. A Lela Peak logisztikai támogatásra külföldi cégekkel kötött szerződést, és ezeknek ugyanilyen óvatosan kell teljesíteniük ugyanezeket a kormányzati követelményeket. Mivel egyre több hegymászó jut fel Pakisztán legmagasabb csúcsaira, a támogató személyzet iránti igényt nehéz megoldani, a kereslet a kínálat fölé magasodik.
"Talán itt az ideje, hogy hangot adjunk a hordároknak" - írta a norvég Yutta Vanessa Torkel az ExplorersWebnek és más médiumoknak címzett levelében.
Torkel egy 2017-es, a K2 alaptáborba vezető túra során találkozott Hassannal és egy másik hordárral (aki idén szintén a K2-n volt, de inkább névtelen szeretne maradni). Ezt követően tartotta velük a kapcsolatot.
"Egyiküknek sem volt sem képzettsége, sem tapasztalata, ez egy előre eltervezett, végzetes megközelítése a hegymászásnak" - mondta Torkel. "Egészen a közelmúltig mindketten csak nem szakképzett, alacsonyan fekvő területek hordárai voltak, és körülbelül 55 dollárt kerestek egy háromhetes túráért."
A 2017-es túra során Torkel megtudta, hogy a hordárok ritkán kapnak felszerelést. Ha kaptak, azonnal eladták. "Ez [az eladás] annyit ért, hogy kárpótolt a felszerelés nélküli nyomorúságos körülményekért" - mondta.
Olvass tovább...
De akkor miért volt Hassan olyan magasan? Torkel szerint ez a kulcskérdés. De a válasz nem egyértelmű. Hassan nyilvánvalóan nem követte a parancsokat.
Luis Miguel Soriano egy nappal Hassan halála után mászta meg a K2-t. Ő volt az operatőre az Alex Abramov által vezetett Seven Summit Club hegymászóinak. Abramov volt az, aki megkérte a Lela Peak-et, hogy három hordozót biztosítson a csoportjának hozzájárulásként a kötélrögzítő csapathoz.
"Miután a 3-as táborba cipeltük a terheket, expedíciós vezetőnk [Abramov] utasította az összes pakisztáni hordozót, hogy a 3-as táborból térjenek vissza az alaptáborba, anélkül, hogy megkísérelnék a csúcsra jutást" - mondta Soriano. "Mindannyian így tettek, kivéve Hassant. Társai szerint [Hassan] a többiek tanácsa ellenére úgy döntött, hogy tovább nyomul, mondván, hogy a csúcs túl közel van ahhoz, hogy elengedje"."
Soriano úgy véli, hogy a csúcs meghódítása presztízst és magasabb jövedelmet biztosított volna Hassan számára, akinek pénzre volt szüksége, hogy eltartsa három gyermekét és beteg édesanyját.
Soriano szerint: "Hiszem, hogy ha egy ember élete veszélyben van, mindent meg kell tenni a megmentéséért. De reálisnak kell lennünk, a baleset körülményei és a baleset helyszíne okozta Hassan halálát. Igen, meg kellett volna kísérelni a mentést, de abban a pillanatban szinte senki nem rendelkezett körülötte a kellő fizikai erővel vagy a technikai képességekkel egy ilyen mentéshez, a serpa vezetők pedig a klienseik életét tartották a kezükben".
Olvass tovább...
Soriano egyetért azzal, hogy a problémát a gyökerénél kell kezelni, a körülmények, a felszerelés és a pakisztáni személyzet felkészültségének javításával ezeken az életveszélyes magaslatokon.
A pakisztáni helyzet nem sokban különbözik a néhány évtizeddel ezelőtti nepáli helyzettől. A serpa hegymászók és hegyi vezetők az évek során jelentősen javítottak körülményeiken és képességeiken.
Mingma G, az UIAGM vezetője, expedícióvezetője és a K2 téli csúcstartója hangsúlyozta, hogy a probléma nem a hordozókkal, hanem a körülményeikkel van.
"A pakisztáni hegymászók nagyon erősek és keményen dolgoznak" - jegyzi meg Mingma G.
"Látjuk a kemény munkájukat az 1-es és a 2-es táborig. Kevesebb felszereléssel mennek oda, és ezen a magasságon túl nem bírják a hideget, ezért feladják. Ez azért van, mert a szervezők kevesebb pénzt kérnek az ügyfelektől, és kevesebbet fizetnek a személyzetnek, így a személyzet nem engedheti meg magának a jó felszerelést. Ők is egy szezon bevételétől függnek egész évben, ezért megpróbálnak spórolni, és korlátozott felszereléssel mászni. Mindez olyan problémákat eredményez, mint az expedíciók kudarca, fagyás vagy akár halál."
Climbers crossing the most dangerous part of K2; The Bottleneck & the laying man in black & yellow dawn suit is reportedly Muhammad Hassan from Tissar Skardu, who died there and 130 climbers crossed over his body on ascent & descent.
— The Northerner (@northerner_the) August 5, 2023
This is gift of commercial climbing #Climbing pic.twitter.com/m7J22AvqtJ