Elképesztő, hogy mi került elő egy magyar tó mélyéről - a meglepett horgász olyat látott, amire nem számított
Olvass tovább...
Az aranyásók keményen dolgoztak, de sok egyszerű dolgot aranyáron mértek nekik.
1896 nyarán néhány helybéli gazdag aranylerakódásra bukkant a Klondike folyó környékén. Az esetnek gyorsan híre ment, és a következő évben aranyásók és szerencsevadászok népes csoportjai özönlöttek az Alaszkával szomszédos kanadai területre.
Hamarosan már 40 ezren nyüzsögtek ott a gyors meggazdagodás reményében, aminek az lett a következménye, hogy elképesztő mértékben megugrott az élelmiszerek ára. A nem megfelelő ellátás mellett így is gyakran fenyegette éhínség az aranyásókat.
Olvass tovább...
Kevés szó esik róla, hogy a klondike-i aranyláz idején egyetlen dolog bizonyult még az aranynál is drágábbnak azon a vidéken: a krumpli. A tápláló, laktató, mégis egyszerű eleség C-vitaminban is gazdag, vagyis nemcsak az éhség csillapítására szolgált, de a betegségek megelőzésére is.
Az aranyásók természetesen mindenért arannyal fizettek, így a korabeli listákból könnyen kiolvasható, mi mennyibe került számukra. Mivel a legközelebbi nagyváros csaknem 1000 kilométerre helyezkedett el, teljesen ki voltak szolgáltatva az áruszállítók kénye-kedvének.
Olvass tovább...
A legfontosabb cikkeknek a szárított ételek, a szalonna és a kávé számítottak, de nem lehetett csak ezeken élni hónapokon keresztül. Egy aranyásónak évente egy tonna terméket kellett vásárolnia, hogy normálisan fenntartsa magát, télen pedig alaposan felértékelődtek a gyümölcsök és más C-vitamin-források, köztük a burgonya.
A vérzéssel, ínysorvadással, gyulladásokkal járó skorbutot a környékbeli kórházak is gyakran krumplival orvosolták. Napi két-három burgonya már megfelelő adagnak számított, de ezeket persze aranyáron mérték a betegeknek.
Olvass tovább...
Feljegyzések szerint a Dawsonban lévő kórház napi 10 dollárt kért az ellátásért, kezelésért. Ez pedig szó szerint aranyárat jelent, hiszen a sárga nemesfém unciánkénti ára akkoriban alig haladta meg a 20 dollárt. Néhány újonc aranyásó persze felháborodott az árakon, de miután pár hónap után skorbutot kaptak a vitaminhiánytól, gyorsan megváltozott a hozzáállásuk.
Érdekesség, hogy a burgonyát hasonlóan nagyra értékelték a Dél-Atlanti-óceánon lévő Tristan de Cunha vulkanikus szigetcsoporton is. A krumpli szó szerint nem hivatalos valutaként szolgált a térségben, amely több ezer kilométerre helyezkedik el a nagyobb kontinensektől.