promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Nagyon rejtélyes jelenség történik az egyik vármegyében, százával tűntek el állatok az erdőkből

Nagyon rejtélyes jelenség történik az egyik vármegyében, százával tűntek el állatok az erdőkből

Borítókép:  Profimedia
Belföldi hírek
Kategória fejléc

Van állat, aminek az állománya a felére csökkent.

Drámai Mértékben Csökkent az Őzek Száma Békés Vármegyében: A Vadállomány Kihívásai

Békés megyében az utóbbi három évben aggasztó mértékben csökkent az őzek populációja. Korábban a térségben 20-25 ezer egyedet tartottak nyilván, ám mára ennek mintegy egyharmada eltűnt. A vadászok és természetvédők jelenleg is vizsgálják az okokat, és a csökkenést több tényező együttállása okozhatja.

Szélsőséges Időjárás és Aszály

Az állomány csökkenését részben az aszályos időjárás okozhatja. A 2022-es nyári extrém hőség és szárazság következtében a gidaállomány szinte teljesen elpusztult, mivel a kiszáradt élőhelyek kevesebb táplálékot és vizet biztosítottak az őzgidák számára. Ez a helyzet komoly hatással volt a populáció fiatal egyedeire, ami késlelteti a természetes állománynövekedést, mivel egy őzsuta évente csak egy-két gidát képes felnevelni.

A Sakálállomány Robbanásszerű Növekedése

A csökkenést tovább súlyosbítja a sakálok (vagy más néven nádi farkasok) számának robbanásszerű növekedése. Az elmúlt évek során a sakálok elterjedése Magyarországon, különösen a délkeleti megyékben, egyre nagyobb kihívást jelent a vadállomány szempontjából. A sakálok természetes ragadozói az őzgidáknak, és elsősorban az ellési időszakban vadásznak rájuk, ami tovább csökkenti a fiatal egyedek túlélési esélyeit. Míg öt évvel ezelőtt mindössze kétszáz sakált lőttek ki, addig ez a szám idénre már meghaladta a nyolcszázat, ami jelentős növekedést jelez az állományban.

Egészségügyi Kihívások: Paraziták és Emésztőszervi Betegségek

A laboratóriumi vizsgálatok során emésztőszervi megbetegedést is azonosítottak több elhullott egyednél, amelyet különböző paraziták okozhatnak. A paraziták jelenléte az aszály által legyengített szervezetű őzek számára további veszélyt jelent, csökkentve az állomány regenerációs képességét.

Vadászturizmus és Gazdasági Hatások

A jelentős őzállomány miatt Békés megyébe jellemzően külföldi vadászok, főként osztrák, német és szlovák vendégek érkeznek vadászni. Az állomány csökkenése azonban gazdasági hatásokkal is járhat, hiszen a vadászturizmusból származó bevételek elmaradhatnak. Ez komoly aggodalomra ad okot a helyi vadászati és turisztikai szervezetek körében.

Természetes Önszabályozás?

A vadászkamara területi elnöke szerint a jelenlegi helyzet akár egy természetes „visszaszabályozás” jele is lehet, amelyben a populáció a környezeti feltételekhez igazodik. Azonban a vadállományt érintő összetett problémák – az extrém időjárási körülmények, a ragadozók elszaporodása és az egészségügyi kihívások – hosszú távú megoldást és alaposabb vizsgálatot igényelnek.

A vadgazdálkodók és a természetvédők számára tehát elengedhetetlen, hogy folyamatosan figyeljék és szükség esetén beavatkozzanak az őzpopuláció védelme érdekében, figyelembe véve a vadállomány természetes és mesterséges szabályozási lehetőségeit