Romlott hús került a hazai boltok polcaira, életveszélyes baktériumok terjedhetnek el benne, azonnal kiadták a figyelmeztetést
Olvass tovább...
Gyerekruházatban is felfedezték a káros anyagokat, melyek számos termékben megtalálható.
Egy széles körű nemzetközi együttműködés keretében végzett teszt során veszélyes, hormonkárosító biszfenol vegyületeket találtak számos Magyarországon is kapható fehérneműben. Ezt az összetevőt eddig még nem vizsgálták ilyen termékek esetében. Az eredmények riasztóak: minden harmadik bugyi tartalmazott biszfenolt, és minden tizedik esetben a szintje különösen veszélyes az egészségre.
A teszt során 166 különböző női, férfi és gyermek alsóneműt vizsgáltak meg, köztük olyan márkákat, mint a H&M, Pepco, Tezenis, Lidl, C&A, Tesco, Intimissimi, Sloggi és Calvin Klein. A vizsgálat célja az volt, hogy átfogó képet kapjanak az európai, így a magyar piacra is jellemző fehérneműk veszélyesanyag-tartalmáról.
A vizsgálatok kimutatták, hogy minden tizedik fehérnemű veszélyesen magas biszfenol-szintet tartalmazott, és az összes érintett termék 100%-ban műszálas volt. Ötből négy műszálas fehérneműben találtak valamilyen biszfenolt, és összességében a tesztelt termékek 23%-a tartalmazott kimutatható mennyiségben ilyen anyagot, ugyanakkor ezek még nem lépték át az egészségügyi határértéket.
Olvass tovább...
A nők számára gyártott fehérneműk 53%-a, a lányok 23%-a, míg a férfiak és fiúk 19%-a tartalmazott biszfenolokat. A biszfenol vegyületcsalád az egyik legelterjedtebb a világon, elsősorban polikarbonát műanyagok és gyanták összetevőjeként használják. Ezen kívül textíliákhoz, ruhákhoz és alsóneműkhöz is hozzáadják, például a színtartósság fokozása érdekében. Mindez arra hívja fel a figyelmet, hogy az alsóneműk is komoly egészségügyi kockázatot jelenthetnek a bennük található káros vegyi anyagok miatt, ezért fontos lenne minél hamarabb szigorúbb szabályozást bevezetni.
„A biszfenol A-ról számos kutatás bizonyította, hogy már egész alacsony dózisban is felboríthatja a hormonrendszer működését, károsíthatja mind a női, mind a férfi termékenységet. A hormonrendszeren keresztül befolyásolhatja a növekedést, a sejtregenerálódást, a magzati fejlődést, az energiaszintet, és olyan hormonális zavarokért felelős, mint a korai serdülés, az elhízás, emellett a fejlődő idegrendszerre is kockázatot jelent”
– írja honlapján a Tudatos Vásárlók, amely a vegyület betiltását követeli az Európai Uniótól.
Olvass tovább...
A fogyasztók körében egyre ismertebb tény, hogy a biszfenolok kioldódhatnak különböző műanyag edényekből, így konyhai eszközökből, kulacsokból egyaránt. Legtöbben valószínűleg a biszfenol A-ról (BPA) hallottak, amit már betiltottak például a hőpapírokban és a cumisüvegekben.
A tiltás miatt a gyártók új vegyi anyagokkal, más összetételű biszfenolokkal helyettesítik a BPA-t. Ezek közül a biszfenol S és F különösen gyakoriak, és bár egészségre gyakorolt káros hatásaik bizonyítottak, jelenleg még nem tiltották be a használatukat.Ugyan tudományosan igazolták, hogy a biszfenol A az izzadsággal kioldódik a ruházatból, és bőrön keresztül felszívódhat, az EU-ban és Magyarországon egyelőre még nincs szabályozás a ruhaneműk biszfenol-tartalmára.